Sandıklı Coğrafi Yapısı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı Coğrafi Yapısı

Bu makale 1186 kere okunmuş. 04 Nisan 2013 Perşembe - 23:38

 

Sandıklı Coğrafi Yapısı

Sandıklı, İç Batı Anadolu’daki Sandıklı Ovası adı ile anılan ova üzerinde kurulmuştur. Sandıklı yöresinde Kusura Ovası (1090 m.), Sandıklı Ovası (1070 m.), Karasandıklı Ovası (1006 m.) ve Saltık Ovası (930 m.) yer almaktadır.

  Sandıklı’nın yüz ölçümü bağlılarının azalması ve çoğalması ile sürekli değişmekte ise de  1400 km2. civarındadır. Bunun   %50 ‘ sini  ekilebilir alanlar,   %15 ‘ ini ormanlık alanlar,  % 10 ‘ unu makilik alanlar, kalan  % 25 ‘ lik kısmını da taşlık ve kayalık sahalar teşkil etmektedir.

  Deniz seviyesinden  1170 m.  yükseklikte olan Sandıklı’nın iklimi, yazları sıcak ve kurak, kışları yağışlı ve soğuk, tam bir karasal iklimdir.      

  Sandıklı’nın çevresinde,Sandıklı’nın  kuzeyinde  Ahur Dağları (1981 m.), doğusunda  Kumalar  Dağı (2250 m.),   güneyinde Akdağ  (2345 ile 2495 m) ve batısında Burgaz Dağları (1990 m.)  bulunmaktadır.  İlçe sınırları içerisinde en yüksek nokta  2495 m.  ile Akdağ’dır.


    AKDAĞ :

  Akdağ, uzanan asırlık çam ormanları, kayın ağaçları, ardıç ormanları, İçindeki yılkı atları, geyikleri, yabani keçileri ve diğer av hayvanları ile ayrı bir zenginliğe  sahiptir.

  Hem tabiyatı ve hem de eşi olmayan kanyonlarıyla bir buzul yatağı gibidir. Akdağ kanyonları harita üzerinde kuş uçuşu  12 km.lik bir uzunluğa sahiptir.

  Akdağ, Sandıklı ile Çivril ilçelerinin tam sınır bölgesinde uzanmaktadır.

  Komşuları, batıda Çivril, Hocalar ve Banaz ilçeleri, güneyde Kızılören ve Dinar ilçesi, doğuda Şuhut ilçesi, kuzeyde Sincanlı ve Merkez ilçeleridir.

  Ege Bölgesindeki Büyük Menderes nehri, Kumalar Dağları eteklerinden doğan Karadirek Çayı ile bunun çevresindeki irili ufaklı derelerle beslenerek, Kufi Deresi ile birlikte Çivril’e açılmaktadır.

  Sandıklı’nın çevresinde,  Karadirek Çayı güzergahı  üzerinde ve Akharım ile Başağaç beldeleri arasında, 21000 m3 su tutan ve 34.730 dekar arazinin sulanmasını sağlayan Örenler Barajı ile Karacaören Köyü ile Kızık Kasabası arasında Karacaören göleti bulunmaktadır.

  Sandıklı, Marmara Bölgesi ile İç Anadolu Bölgesini Akdeniz Bölgesine bağlayan ve E23 karayolu olarak bilinen Ankara-Antalya, Ankara-Denizli-Aydın, Antalya-İstanbul karayolu ile, İzmir-Ankara demir yolu üzerinde bulunmaktadır.

  Sandıklı’nın komşu illere uzaklığı :

 Afyonkarahisar  63.000 Km.

 Burdur    106.000 Km.

 Isparta    105.000 Km.

 Denizli    165.000 Km

 

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

"Sandıklı'mız Hakkında" kategorisindeki diğer makaleler

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign