OPERASYONUN DÜĞMESİNE KİM BASTI? | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

OPERASYONUN DÜĞMESİNE KİM BASTI?

Bu makale 1735 kere okunmuş. 18 Aralık 2013 Çarşamba - 20:15

 

OPERASYONUN DÜĞMESİNE KİM BASTI?

BU SABAH HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ İLE RIZA SARRAF'IN (REZA ZERRAB)DA GÖZALTINA ALINDIĞI OPERASYONUNUN ARKASINDA KİMLER VAR? OPERASYONUN DÜĞMESİNE KİM, NEDEN BASTI?

HERKES GÜNDEMİ SARSAN OPERASYONUN PERDE ARKASINDA NE OLDUĞUNU VE OPERASYONUN ASIL AMACINI MERAK EDİYOR.

BU SORULARA CEVAP BULMAK İÇİN BİRAZ GERİLERE, 11 AY ÖNCESİNE GİTMEK GEREKİYOR. BAKAN ÇOCUKLARI VE İŞADAMLARININ DA GÖZALTINA ALINDIĞI OPERASYONDA ASIL DİKKATLERİ İKİ İSİM ÇEKİYOR. BUNLARDAN BİRİ HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN ASLAN, DİĞERİ DE EBRU GÜNDEŞ'İN EŞİ YENİ ADIYLA RIZA SARRAF, ESKİ ADIYLA REZA ZERRAB.

İLK BAKIŞTA BİRBİRİYLE ALAKASIZ GİBİ GÖRÜNEN BU İKİ İSMİ AYNI OPERASYONDA YANYANA DÜŞÜREN NE OLABİLİR?

BU SORUNUN CEVABINA GEÇMEDEN ÖNCE GEÇTİĞİMİZ AYLARDA YAŞANAN BİRKAÇ ÖNEMLİ GELİŞMEYİ HATIRLAYALIM.

İRAN'A UYGULANAN ULUSLARARASI AMBARGO NEDENİYLE BU ÜLKEYE UZUNCA BİR SÜRE PETROL PARALARININ TÜRKİYE ÜZERİNDEN ALTIN OLARAK GÖNDERİLDİĞİ BİLİNİYOR. HALK BANKASI İSE BU SÜREÇTE AKTİF ROL OYNUYORDU.

BU DURUM İSRAİL LOBİSİ AIPAC'İN, TÜRKİYE ALEYHİNE KAMPANYA BAŞLATMASINA NEDEN OLMUŞ VE 47 MİLLETVEKİLİ, İRAN’LA TİCARETE ARACILIK ETTİĞİ GEREKÇESİYLE HALKBANK’I SUÇLAMIŞTI. YAKLAŞIK 8 AY ÖNCE YAŞANAN BU DURUM MEDYADA DA YER ALMIŞTI.

TABİ İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDA YAŞANAN BU ALIŞVERİŞ SADECE İSRAİL'İ DEĞİL, ABD'Yİ DE RAHATSIZ ETMİŞTİ. AMERİKAN KONGRESİ’NİN TEMSİLCİLER MECLİSİ KANADINDA, TÜRKİYE’NİN HALKBANK ÜZERİNDEN İRAN’LA TİCARETİ ARTIRDIĞI İDDİASIYLA, ALEYHTE BİR İMZA KAMPANYASI BİLE BAŞLATILMIŞTI.

BU AYRINTILARI VERDİKTEN BUGÜNKÜ OPERASYONA IŞIK TUTAN ASIL OLAYA GELELİM.

TARİH 7 OCAK 2013.

AJANSLAR ÖĞLE SAATLERİNDE ATATÜRK HAVALİMANI'NDA ALTIN DOLU BİR UÇAĞIN KALKIŞA HAZIRLANDIĞI SIRADA OPERASYON YAPILDIĞI BİLGİSİNİ GEÇİYOR. SAATLER SONRA UÇAKTAKİ ALTINLARIN EBRU GÜNDEŞ İLE EVLİ AZERİ ASILLI İRANLI İŞ ADAMI REZA ZARRAB’A AİT OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR.

SÖZ KONUSU UÇAKTAKİ ALTINLAR DA İRAN'A MALUM TİCARİ İLİŞKİLER ÇERÇEVESİNDE GÖNDERİLİYORDU. O GÜNLERDE, UÇAĞA DÜZENLENEN OPERASYONUN NEDENİ BİR TÜRLÜ ANLAŞILAMADI. GÜNLER SONRA, İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ SÖZ KONUSU ALIŞVERİŞTEN RAHATSIZ OLAN İSRAİL VE ABD'NİN OLAYDA ETKİSİNİN OLDUĞU YÖNÜNDE MEDYADA BAZI HABERLER YER ALDI.

ANKARA'NIN DEVREYE GİRMESİYLE, GÜNLER SONRA PİYASA DEĞERİ 30 MİLYON DOLAR OLAN 320 KÜLÇE ALTIN, BEYANNAMESİ VE İHRAÇ İZNİ GÖSTERİLDİKTEN SONRA ÖNCE DUBAİ'YE, ORADAN DA DENİZ YOLUYLA İRAN'A GÖNDERİLDİ.

TEKRAR BUGÜNE DÖNERSEK...

OPERASYONDA İLK GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA HALK BANKASI GENEL MÜDÜRÜ SÜLEYMAN ASLAN VE EBRU GÜNDEŞ'İN EŞİ RIZA SARRAF'IN BULUNMASI ASLINDA BUGÜNKÜ OPERASYONU TÜM ÇIPLAKLIĞIYLA ORTAYA ÇIKARIYOR.

EMNİYETTEN YAPILAN AÇIKLAMALARDA, OPERASYONUN BİR YILDIR DEVAM EDEN FİZİKİ VE TEKNİK TAKİP SÜRECİ SONUNDA BAŞLATILDIĞI BELİRTİLİYOR. SÖYLENEN TARİH İSE SÖZ KONUSU ALTIN DOLU UÇAĞA DÜZENLENEN BASKINLA AYNI TARİHE RASTLIYOR.

TÜM BU AYRINTILAR, BUGÜNKÜ OPERASYONUN ASIL AMACINI VE OPERASYONU GERÇEKLEŞTİRENLERİ AÇIK EDİYOR.

PEKİ BAKAN ÇOCUKLARININ GÖZ ALTINA ALINMASI BU OPERASYONUN NERESİNDE?

BAKAN ÇOCUKLARININ BAŞKA BİR SORUŞTURMA KAPSAMINDA AYNI GÜN GÖZ ALTINA ALINMASI, HALK BANKASI MERKEZLİ ASIL OPERASYONU PERDELEMEYE YÖNELİK BİR ALGI OPERASYONUNUN İZLERİNİ TAŞIYOR.

OPERASYONLA ASLINDA BİR TAŞLA İKİ KUŞ BİRDEN VURULUYOR. BİR YANDAN AK PARTİ YAKLAŞAN SEÇİMLER ÖNCESİNDE YOLSUZLUK VE RÜŞVET İDDİALARININ MERKEZİNE OTURTULURKEN, YAPILAN PERDELEMEYLE DE İRAN'DAN TÜRKİYE'YE AKACAK MİLYARLARCA DOLARIN ÖNÜ KESİLİYOR.

HERKESİN MERAK ETTİĞİ BİR SORU DAHA VAR. O DA "AK PARTİ İLE CEMAAT KAVGASI BU OPERASYONUN NERESİNDE?" SORUSU.

BİZİM TÜRK İNSANI NEDENSE CEVABINI BİLDİĞİ SORULARI SORMAYI ÇOK SEVİYOR...

 

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

"Türkiye" kategorisindeki diğer makaleler

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign