Yöresel ürünler turizm ile buluşuyor, israfın önüne geçiliyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Yöresel ürünler turizm ile buluşuyor, israfın önüne geçiliyor

Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında bulunan termal bir otel tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında otel müşterilerine yöreye özgü ürünlerin tanıtılması amacıyla yöresel ürünler ile kahvaltı ve akşam yemeği sunuluyor. Yöresel ürünler turizm ile buluşuyor, israfın önüne geçiliyor
Bu haber 58 kere okunmuş. 14 Ocak 2020 Salı - 15:38


Otel tarafından müşterilerine sabah kahvaltısı ve akşam yemeklerinde yöreye özgü, haşhaş, sucuk, katmer, bükme, leblebi, patatesli ekmek, kaymak, patates gibi ürünler ikram ediliyor.

Ayrıca müşterilerine israfın önüne geçilmesi adına çeşitli çeşitli etkinlikler sunulurken,  otel yönetimi, müşterilerinin tabaklarında kalan gıdaları da sokak hayvanlaraverdiklerini belirterek müşterilerinden tabaklarının içine kürdan ve peçete atmamaları konusunda masalara koydukları ilanlar ile bilgilendirme yapıyor. 

    Yöresel ürünleri tatma fırsatı bulan otel müşterilerinden Pınar Tigiz uygulamanın oldukça güzel olduğunu ve yöresel ürünleri tatma fırsatı bulduklarını belirterek, “Gayet güzel bir uygulama ve lezzetli ürünler. Yöresel ürünleri tatma fırsatı bulduk. Kaymak, bal, sucuğu ve hamur işleri muhteşem” dedi.

    Afyonkarahisar’ın 2019 yılı içersinde UNESCO tarafından yaratıcı şehirler ağına alındığını hatırlatan Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Sağlık Turizmi Derneği Başkanı (SANHÜSADER) ve Park Otel Genel Müdürü Ahmet Yılmaz Yavuz, bölgedeki yöresel lezzetleri Dünya’ya tanıtma fırsatının doğduğunu ifade etti.

‘Yöresel ürünleri müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz’

   Sandıklı ilçesi olarak ve otel olarak bölgedeki yöresel ürenleri açık büfe standartlarının dışına çıkarak müsafirlerin beğenisine sunduklarını belirten Yavuz, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Müsafirlere sunduğumuz yöresel ürünlerden, oldukça olumlu yorumlar almaya başladık. Bu yorumlarda bizi  daha da tetikliyor yöremizdeki ürünleri ve yemekleri tanıtmak adına. Afyonkarahisar merkezden daha avantajlı bir ilçeyiz. Çünkü bakir bir ilçe tamamen tarıma dayalı bir ilçe. Otel müşterilerimiz pazarlara çıktığında yazın veya kış aylarında fasulye, nohut , mercimek gibi yöresel tarım ürünlerinden almak istiyorlar. Buraya gelen müşterilerimizde bölgedeki GDO’suz ürünleri alma noktasında büyük bir avantaja sahipler. Bizde bunları değerlendirmek noktasında müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Sabah kahvaltılarında bölgemizin en çok kullanılan haşhaşı biliyorsunuz Afyonkarahisar’ın ismini alan yöresel bir ürün. Kahvaltılarda Katmer, patatesli ekmek, kaymak, haşhaş çeşitleri sarı, beyaz, siyah haşhaşın lezzet kattıkları diğer ürünlerle harmanlayarak müşterilerimizin beğenisine sunuyuroz” dedi.

‘İsrafa yönelik çalışmalar yapıyoruz’

   “Sadece yiyecek noktasında değiliz. Biliyorsunuz ki Dünya’da açlık noktasında birçok insanımız aç” diyen Yavuz, misafirlere açık büfe kültüründen çıkıp israfa yönelik sunumlar hazırladıklarını söyledi.

   İsraf edilen ve atılan yemeklerin dışarda binlerce aç insanın ihtaçları olabileceğini düşündüklerini ifade eden Yavuz, “Her atılan tabağın, her atılan bir kaşık pilavın dışarda binlerce insanın, köprü altında yatan çocukların ihtiyacı olduğunu düşünürek sürekli gün içersinde buna benzer sosyal sorumluluk projesi kapsamında birçok eylem planlıyoruz. Sadece aç olan insanlarımızı düşünmüyoruz. Kış şartlarında yemek bulmakta zorlanan ve aç olan sokak hayvanları içinde otel müsafirlerimizin tabağında kalan yemekleri biriktirerek sokak hayvanlarına verilmesini sağlıyoruz. İsrafa sadece yiyecek içecek konusunda bakmıyoruz. Termal bir oteliz suyun çok kullanıldığı bir yerdeyiz.  Yer altı kaynaklarını kullanıyoruz. Misafirlerimizin ve toplumumuzun suyu kullanma anlamında bundan 5 yıl önce kişi başına düşen 4 bin 600 kilogram düşen suyun 2030 yılında bin 600 kilograma düşeceği söyleniyor. Baktığımız zaman su israfınında çok önemli olduğunu ve termal su kaynaklarımızın çok önemli olduğunu ve iyi kullanmamız gerektiğini görüyoruz. Her iki anlamda da israfın çok önemli olduğunu otel çalışanları ve ekibi olarak misafirlerimize ve toplumumuza anlatmak adına elimizden geleni yapıyoruz” diye konuştu.  

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign