Yavaşlar’da Dere Taştı, Sel Felaketi Yaşandı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Yavaşlar’da Dere Taştı, Sel Felaketi Yaşandı

İlçemizde bağlı Yavaşlar köyünde aşırı yağış sonrası dere taştı ekili alanlar, ev, ahır ve samanlıklar zarar gördü. Yavaşlar’da Dere Taştı, Sel Felaketi Yaşandı
Bu haber 103 kere okunmuş. 21 Haziran 2019 Cuma - 11:40


Geçtiğimiz gün akşam saatlerinde başlayan aşırı yağış sonrası taşan taşkın koruma deresi nedeniyle İlçemize bağlı Yavaşlar köyünde sel felaketi yaşandı. 

Yaşanan sel felaketinde bin dekarlık ekili alanın 250 dekarı zarar görürken 20 evi de su bastı.

Ev, Ahır ve kümeslerin sular altında kaldığı sel felaketinde yayladan kime ait olduğu bilinmeyen 15 keçi, 16 tavuk, 15 civciv telef oldu. 

Gece başlayan zarar tespit çalışmaları sabahın erken saatlerinde tekrar başladı. Sandıklı Kaymakamı Eflatun Can Tortop, İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri, Özel İdare Müdürlüğü ve AFAD ekipleri tarafından köyde zarar tespit çalışmaları başlatıldı.

Sel felaketinin aniden başladığını belirten köy muhtarı Sezgin Orhan, taşkın koruma deresinin taşması sonucu birçok evin sular altında kaldığını belirtti.

Yetkililerden yardım beklediklerini ifade eden muhtar Orhan, “Köyümüzde 19 ev su altında kaldı. Gece geç saatlere kadar su tahliyesi yapıldı. 1 merkep, 16 tavuk, 15 civciv ve selin getirdiği arazide 15 adet keçi ölüsü bulundu. Yayladan mevkii olarak Akpınar Tülü mevkisinden aşırı şiddetli yağış ile taşkın korumalar suyu almadı. Köyümüzün içersi şuan çamurdan geçilmiyor. Yetkililer geldi temizliğe başladı” dedi.

Köyde bahçe ve tarlalarında zarar gördüğü sel felaketini yerinde inceleyen İlçe Kaymakamı Eflatun Can tortop, zararın 30 bin lira civarında olduğunu belirtti.

20 evde su baskını yaşandığını belirten Tortop, “ Düzensiz ve şiddetli yağış sonrası evlerimiz ve ekili alanlarımız zarar gördü. 20 evimizde su baskını var. Bin dekarlık bir arazinin 250 dekarlık kısmında tarım müdürü arkadaşımızın tespitine göre 30 bin lira civarında bir zarar var. Önemsiz denilecek ölçüde hayvan telefatı var. Dün akşam itibariyle AFAD başta olmak üzere, İlçe Tarım, Özel idare bölgeye gelerek çalışmalar yaptı OGEDAŞ’da elektrik kaçağı olması ihtimali ile alınması gereken tedbirler alındı. Netice itibariyle olumsuz bir durumu minimun bir zarar ile atlatmış gözüküyoruz. Vatandaşlarımızın taşkın koruma derelerine çöp, atık maddeler ile doldurmamız gerekli. Maalesef köylere gittiğimizde görüyoruz. Buralara atık mazlemeler atılıyor. Bunun sonucuda dolan dereler bazen bu gibi taşkınlara neden olabiliyor” dedi. 

> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign