Umre’de Kalp Pili Yerinden Çıkmak Üzere Olan Hasta, Sandıklı Devlet Hastanesinde Şifa Buldu | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Umre’de Kalp Pili Yerinden Çıkmak Üzere Olan Hasta, Sandıklı Devlet Hastanesinde Şifa Buldu

İlçemizde Şubat ayında Umreye giden ve kalbinde kalp pili taşıyan 60 yaşındaki emekli imam Halil İbrahim Aslan Umre’de kalp pilinin kayması sonucu rahatsızlık geçirdi. Umre’de Kalp Pili Yerinden Çıkmak Üzere Olan Hasta, Sandıklı Devlet Hastanesinde Şifa Buldu
Bu haber 382 kere okunmuş. 05 Nisan 2018 Perşembe - 10:32


Umre dönüşü Sandıklı Devlet Hastanesine kalbinde bulunan pilin yerinde kızarıklık ve hassasiyet şikayetleri ile giden Aslan, Kardiyoloji uzmanı Dr.İbrahim Etem Dural’a muayene oldu. 

Yapılan teşhis ve tekkiklerde kalp pilinin yerinden kaydığı ve deriden çıkmak üzere olduğu fark edildi. 

Tıp dilinde Pacemaker repozisyonu olarak bilinen müdahalenin gerektiğini ve Anjiyografi ünitesi olmadan titizlikle yapılacak bir müdahaleyi başarılı bir şekilde yaptıklarını ifade eden Dr.İbrahim Etem Dural genellikle üniversite ve eğitim araştırma hastanelerinde yapılan bir müdahaleyi Sandıklı Devlet Hastanesinde başarı ile yaparak hastayı sağlığına kavuşturdu.

Hastanın kalbinde kalp durması anında şoklayan pil denilen bir pil olduğunu ifade eden Dr.İbrahim Etem Dural; “Hastamız Umre’ye gitmiş. Oradaki sıkışıklıkta hastamızın kalp pili yerinden kaymış ve neredeyse deriden çıkacak pozisyona gelmiş. Onun yerinin değişmesi lazımdı. Çünkü neredeyse deriden çıkacak durumdaydı. Biz onu yaklaşık 1,5 – 2 saat süren bir ameliyat ile yara olan yeri tekrar  temizledik, yara olan yerdeki iltihabı boşalttık ve tekrar farklı bir noktaya pili koyduk. Bu işlem yapılırken en önemli olan kablolara ve pile zarar vermemek lazımdı. Genelde Anjiyo altında yapılan bir işlemdi. Ve pilin kalbi şoklamaması içinde işlem esnasında pilin durdurulması gerekliydi. Burada bunu yapabilmek için gerekli ekipmanlarımız yoktu. Onun için pili dikkatli bir şekilde çıkardık ve pilin şoklamaması için de Üniversiteden bir cihaz getirdik ve Sandıklı Devlet Hastanesinde bir ilki gerçekleştirdik. Bir ilçe hastanesinde ekipman olmadığı için yapılmayacak bir işlem ama biz o şartları sağladık, çok dikatli ve titiz çalışarak yerini değiştirdik” dedi.

23 Şubat’ta Umreye gittiğini ve 20 Mart’ta geri döndüklerini aktaran Emekli imam Halil İbrahim Aslan; “Sandıklı’ya döndüğümde doktor beye gelerek pilin yerinde saplanma ve ağrı olduğunu belirttim. Doktor bey öncelikle “Afyonkarahisar’a sizi sevk edeyim oradaki arkadaşlar ve tanıdıklar bir baksın” dedi. Sonra doktor bey beni tekrar çağırdı “ben bunu burada yapayım” dedi. Zaten doktorumuzu bundan iki yıl önceden tanıyordum pil takıldığı dönemlerde. Bende burda olmaya razı oldum. İki saat bir amaliyat süresi sonunda pil yenilenmiş oldu. Pil yerinden kaymışmış düzetti hocamız Allah razı olsun. Tabi şuanda çok memnun ve mutlu oldum ameliyat burada olunca. Ziyaretçilerimizin Afyonkarahisar’a gelmesi ayrı, Sandıklı’da ilçemizde olması ayrı. Benim başımda kalan eşimin dostumunda buraya gelmesi daha kolay oluyor ve buda bize moral oluyor. İçimde bir endişe ve korku oldu. Acaba doğrumu olduk? Yanlışmı olduk? diye  ” ama ben hocama güveniyordum daha önceden tanıdığım için “evet” dedim. Ameliyat esnasında içimde bir endişe oldu, pil kapanırsa, kablo kesilirse diye. Ama şuanda iyiyim elhamdulillah” dedi.

Hastayı odasında ziyaret eden Sandıklı Devlet Hastanesi Başhekimi Hazım Bozca ve hastanın doktoru Kardiyoloji uzmanı Dr.İbrahim Etem Dural hastanın durumu hakkında bilgiler aldı.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign