Torunu ile birlikte hindi yetiştiriyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Torunu ile birlikte hindi yetiştiriyor

İlçemizde 3 yıldır düzenli olarak hindi yetiştiriciliği yapan Tahir Kesgin yetiştirdiği hindileri otellere satıyor. Torunu ile birlikte hindi yetiştiriyor
Bu haber 274 kere okunmuş. 27 Aralık 2018 Perşembe - 10:04


İlçemiz İstasyon Mahallesinde evinin yanında bulunan besihanede torunu ile birlikte her yıl düzenli olarak yaklaşık 750 hindi yetiştiren Keskin yoğun talep nedeniyle bu yıl hindilerin erken satıldığını ve elinde şuan yaklaşık 250 hindinin kaldığını belirtti. 

Kalan hindilerinde kısa sürede tükeneceğini belirten Keskin yaptığı açıklamada şöyle konuştu: 

“3 yıldır düzenli olarak hindi yetiştiriyorum. Civcivken alıyoruz yetiştirip satıyoruz. Evimizin bulunduğu alana yonca ekiyoruz. Kendi yöresel yetiştirdiğimiz yemlik darı, arpa, buğday gibi ürünlerimizle bunları yetiştiriyoruz. Kesimlik zamanına ulaştı hindilerimiz” dedi. 

“Hindilerimizi organik olarak yetiştiriyoruz” 

Hindi yetiştiriciliğinin zahmetli bir iş olduğunu belirten Keskin, yetiştirilen hindilerin organik olduğunu ve alanların memnun olduklarını belirtti. 

Geçen yıl hindi alanların tekrar kendinden hindi almak için geldiklerini belirten Keskin: 

“Antalya, Denizli, Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında bulunan otellerin yanı sıra Afyonkarahisar’daki otellerden de hindilerimize talep var. Geçtiğimiz yıl alanlar hindilerimizden memnun olduğu için tekrar almak için geri geliyorlar. 750 tane hindi yetiştirdik yarısını şuan sattı diğer yarısı da kısa zamanda tükenir”dedi. 

“Hindiler 130 lira ile 160 lira arası alıcı buluyor” 

Hindileri tamamen organik olarak yetiştirdiğini söyleyen Keskin, fiyatlarında büyüklüğüne göre değiştiğini söyledi. 

Müşterilerin yerine gelerek hindileri beğendiğini belirten Keskin şunları söyledi: 

“Hindilerimizin durumuna göre fiyatları da değişiyor. 130 ila 160 lira arası alıcı buluyor. Yerinde kesim ve temizleme işlemlerini de burada yapabiliyoruz. Gelen müşterinin beğendiği hindiyi kesip hazırlayıp veriyoruz. Bahçemizde biz bunları güderek büyüttük. Torunum küçük Tahir’de bana yardımcı oluyor. Okuldan geldikten sonra hindileri birlikte güdüyoruz” dedi. 

“Okul harçlığımı hindi yetiştiriciliğinden çıkarıyorum” 

Hindi yetiştiriciliği yapan dedesine yardım ettiğini belirten torun Tahir Keskin’de hindileri dedesiyle birlikte otlattıklarını belirtti. 

Okuldan çıkar çıkmaz ödevlerini yapıp dedesine yardım ettiğini belirten Torun Keskin: 

“Okuldan gelince ödevlerimi yapıyorum. Boş vakitlerimde de dedeme yardım etmeye çalışıyorum. Birlikte hindileri besliyoruz. Hindi beslemeye alıştım çok seviyorum. Dedem hindileri satınca bana da okul harçlığımı veriyor” dedi.

>>> Ahmet DAĞLI 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign