Topraksız Tarımla Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Topraksız Tarımla Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor

İlçemizde konut ısıtmasında kullanılan Jeotermal suların geri dönüşümü ile ısıtılan seralarda topraksız tarımla üretilen domatesler yurt içinde başta İstanbul, yurt dışın da da Rusya’ya gönderiliyor. Topraksız Tarımla Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor
Bu haber 298 kere okunmuş. 29 Ocak 2018 Pazartesi - 14:21


İlçede 4 yıldır jeotermal su ile topraksız tarım yöntemi ile seralarda domates yetiştiren Ziraat Mühendisi Veyis Akşit domateslerin tamamen hindistan cevizi kabuğundan üretilen kokobitler ile topraksız şekilde üretim yapıldığını belirtti.

Seraların bulunduğu bölgede toplam 16 seranın olduğunu belirten Akşit  gazetecilere  yaptığı açıklamada; “İlçemizde yeni yapılan seralarla birlikte yaklaşık 600 dekar alanda topraksız tarım ile domates yetiştiriliyor. Yerli yatırımcı ile birlikte farklı illerden de ilçemizde yatırımcılar var. Bir sezonda 3 ay dikim ve yetiştirme ile geçiyor, geriye kalan 9 ay ise domatesler her hafta hasat yapılarak ürün veriyor” dedi.

“Biz ilk hasatımızı bugün yaptık” diyen Akşit fidelerden her hafta ara ile birer salkım domatesin kesiminin yapıldığını belirterek; “15 Ekimde dikimini yaptığımız ürünlerin ilk hasatını bugün yaptık. Bir sezonda domatesin tek bir fidesi 13 ila 15 metre boyunca uzayabiliyor. Sezonda 36 – 38 salkım arasında ürün alıyoruz. 1 salkım 500 gram geldiğini farz eder isek bir fideden 17-18 kilogram ürün alınır”dedi.

“YAKLAŞIK 800 KİŞİLİK İSTİHDAM SAĞLIYOR”

İlçede seraların 800 kişiye istihdam sağladığını belirten Akşit; “Topraksız tarımda dekar başına 1 kişi istihdam ediliyor. Bunun teknik elemanları ve bekçileride oluyor. Ortalama 10 bin metrekare bir serada 12-13 kişinin çalışması yeterli. Sandıklıda ortalama 600 dekar serada 800 kişiye istihdam sağlanıyor” dedi.

Ürünlerin genelde Yurt içinde tüketildiğini belirten Akşit; “İlçemizden çoğunlukla İstanbul pazarına domatesler gönderiliyor. Yurt dışında da belirli aralıklarla Rusya’ya domates ihraçatı yapılıyor. Paketlerimizin üzerinde arılarla tozlama yapıldığı, herhangi bir hormon kullanılmadığını ve iyi tarım sertifasının olduğu gösteren logolarımız mevcuttur. Vatandaşlar seralarda iyi tarım yöntemi ile üretilen domatesleri gönül rahatlı ile yiyebilirler” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign