Selçuklu ve Osmanlı Ahşap Oyma Sanatı Kaplıca Misafirlerine Tanıtılıyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Selçuklu ve Osmanlı Ahşap Oyma Sanatı Kaplıca Misafirlerine Tanıtılıyor

Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma derneği tarafından Selçuklu ve Osmanlı motiflerini içeren ahşap oyma sanatı kaplıca misafirlerine tanıtıldı. Selçuklu ve Osmanlı Ahşap Oyma Sanatı Kaplıca Misafirlerine Tanıtılıyor
Bu haber 361 kere okunmuş. 15 Aralık 2018 Cumartesi - 16:09


Hüdai Kaplıcalarında bulunan iki otel ile çalışma başlatan Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı EkremÇavuş, Selçuklu ve Osmanlı dönemini yansıtan Rumi motiflerle süslü ahşap oyma sanatını her Cuma akşamı açtıkları sergi ile uygulamalı olarak tanıtıyor. 

Dernek üyelerinden oluşan bir grup tarafından Termal otel içerisine açılan sergide uygulamalı olarak tanıtılan ahşap oyma sanatına kaplıca misafirlerinin yoğun ilgi gösterdiğini belirten Dernek başkanı Ekrem Çavuş; “Dernek yönetimi olarak Hüdai Kaplıcalarında bulunan oteller ile ortak bir çalışma yapmalım ve ahşap oyma sanatını canlı performans ile kaplıcada konaklayan vatandaşlara gösterelim, ve kaplıcadaki misafirlerimizin müşteri memnuneyitini artıralım istedik. Bunun yanında Sandıklı’nın sadece termal bir şehirden ibaret olmadığını, Sandıklı’da kültür ve sanata da ilki alaka olduğunu , kültürel değer ve zenginliklerini tanıtmak istedik. Bu amaçla Kaplıcalarımızda bulunan iki termal otel ile çalışma başlattık. Cuma akşamları sergimizi açarak canlı performansla ahşap oyma sanatını tanıtmaya çalışıyoruz” dedi. 

“Her ağaç ile ahşap oyma sanatı yapılamaz” 

Genellikle ahşap oymacılıkta kullanılan ağaç türünün Sapelli olduğunu belirten Ekrem Çavuş; “Her ağaçtan ahşap oyma sanatı yapılamaz. Genelikle ahşap oyma için Sapelli denilen ve Afrika'da yetişen bir ağaç türü kullanılıyor. İtal olarak gelen bir ağaç türü. Yurdumuzda ise oyma sanatında kullanılan ağaç türleri ceviz, ıhlamur, gürgen oyma sanatına uygun ve kullanılabilir. Ama bir çam ağacı ve kavak ağacını lifli olduğu için oyma sanatında kullanamazsınız. İşlemesi zor ve oyma sanatına uygun değildir” dedi.

“Ahşaptan oyuncaklar da ilgi görüyor” 

Çalışmaların genellikle Selçuklu ve Osmanlı dönemindeki Rumi desenler üzerine yapıldığını söyleyen Çavuş ve eskiden evlerin tavan göbeklerinde kullanılan ahşap figürleri olduğunu belirtti. 

Bunun yanında rölyef üzerine ve oyuncak üzerine ahşap oyma sanatı yapıldığını belirten ve çeşitli denemeler yaptıklarını söyleyen Ekrem Çavuş; “ Ahşap oyma sanatının yanında 3 boyutlu heykel çalışmaları da yapıyoruz. Bunun yanında ahşapla çeşitli denemelerde yapıyoruz. Geleneksel ahşap oyuncaklar ile ilgili de bir çalışma yaptık. Çocukluğumuzda oyuncak alma gibi bir lüksümüz yoktu. Kendimiz yapıyorduk, yapamaz isek babamıza veya dedemize oyuncağımızı yaptırıyorduk. Bu oyuncaklar maalesef şimdi kalmadı. Biz istiyoruz ki çocuklarımız plastik oyuncaklardan uzaklaşsın. Daha doğal, sağlıklı, kansorejen madde içermeyen ve bizden olan oyuncakları yeniden çocuklarımız ile tanıştırmak istiyoruz. Bununla ilgili de epey mesafe kat ettik. Sergimizde bu ahşap oyuncaklara da yer verdik” dedi. 

Kaplıcada konaklayan ve Marmaris'ten geldiğini ifade eden öğretmen Sevgi Söylemez; “Bende az çok resim yapıyorum ve mimarlıktan filan birazcık anlıyorum ama bu bence çok hoş. Yaparken yaralanma durumu var. Efor sarf ediyorsun. Bence çok zor bir sanat. Ahşapı severdim muhteşem eserler bundan sonra ahşabı daha da çok seveceğim galiba” dedi. 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign