SANMOK Üyeleri “Tel Helva” Çekti | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

SANMOK Üyeleri “Tel Helva” Çekti

İlçemizde SANMOK(Sandıklı Motosiklet Kulübü) üyeleri her yıl geleneksel tel helva yapıyor. SANMOK Üyeleri “Tel Helva” Çekti
Bu haber 172 kere okunmuş. 11 Ocak 2019 Cuma - 09:40


Sandıklı ilçesinde faaliyet gösteren 30 kişiden oluşan Sandıklı Motosiklet Kulübü üyeleri her yıl kar yağdığında ‘tel helva’ yapıyor. Bu sende Kulüp Başkanı Onur Karakuzu’nun evindebir araya gelen Kulüp Üyeleri, ‘Tel Helva’ yaptı. 

Tel helva yapan Kulüp üyelerinden Mahmut Çepni, şeker ile suyu kaynattıktan sonra, kaynayan şekerli suyu döktüğü tabağı karın üzerine çıkarttı. Burada donan ve macun haline gelen şekerli suyu tepsi üzerinde bulunan leblebi tozu üzerinde kulüp üyeleri birlikte çekerek, tel tel pişmaniye şekline getirdi. Kulüp üyeleri bu tepsi üzerinde ki tel helvayı söyledikleri yöresel türküler eşliğinde yediler.

Tel helva yapmasını dedesinden öğrendiğini söyleyen Mahmut Çepni, “Tel helvayı rahmetli dedem, dedemden babam, babamdan da ben öğrendim. Biz aile geleneği olarak sürdürmeye çalışıyoruz. Bu bir çok yerleşik ailelerin yaptığı, soğuk kış gecelerinde yapılan bir helva türüdür. Pişmaniyenin ev yapımı halidir. Pişmaniye tapi biraz sanayileştiğinden dolayı, bizimki az ve kişi sayısına göre yapıldı. Bunu yaparken şerbetin mat haline alabilmesi için karda soğutuyoruz. Daha sonra soğutularak mat haline gelen tatlıyı da leblebi tozuna yatırarak çekiyoruz. Tatlımızın arasına giren leblebi tozu tatlının tel tel haline gelmesine neden oluyor.” Diye konuştu.

SANMOK Kulüp Başkanı Onur Karakuzu,” Kulüp üyeleri olarak çeşitli etkinliklerimiz oluyor. Tel helva çekimide bunlardan biri. Bu tel helva geleneğimizi kar yağdığında hiç aksatmadan yapıyoruz. Önemli olan arkadaşlar ile bir araya gelip sohbetimizi ve muhabbetimiz artırmak. Sağ olsun Mahmut arkadaşımız her sene yardımcı oluyor. Yapıyoruz tel helvayı.” Diye konuştu.

>>> Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign