Sandıklı’da vatandaşlar verem konusunda bilgilendirildi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da vatandaşlar verem konusunda bilgilendirildi

İlçemizde vatandaşlar 73. Verem Eğitimi ve Propagandası Haftası kapsamında bilgilendirildi. Sandıklı’da vatandaşlar verem konusunda bilgilendirildi
Bu haber 53 kere okunmuş. 14 Ocak 2020 Salı - 15:34


 Sandıklı İlçe Sağlık Müdürlüğünde görevli Dr. Yavuz Çoban ve Ebe Ülkü Asıltürk tarafından ilk önce sağlık personeline bilgilendirme yapıldı.

   Verem (tüberküloz) hastalığı hakkında ilçede bulunan okullarda öğrencilere, Cezaevinde mahkum ve hükümlülere, Halk Eğitim Merkezinde öğretmenlere ve halkın yoğun olarak bulunduğu kahvehane Pazar ve köylerde el broşürleri, afişler ve bilgilendirmeler yapıldı. Verem Savaş birimlerinin ücretsiz olarak hizmet verdiğini belirten Dr. Yavuz Çoban, “ İlaçların düzenli içilmesi çok önem taşır. Çünkü tedaviyi yarım bırakan hastalar toplumda basil saçmayı sürdürmektedirler. Hastanın ilaçlarını içtiğinden emin olmak için her doz ilacı bir sağlık personelinin gözetiminde içirtmek en uygun yoldur. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)'nün önerdiği bu stratejiye Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) denilir. Tedavide ilaçlar eksik ya da düzensiz kullanılırsa hastalık iyileşmez ve kullanılan ilaçlara direnç gelişebilir. Buna dirençli tüberküloz denir. Özellikle çok ilaca dirençli tüberküloz denilen hastalık tehlikeli bir durum arz eder. Ülkemizde dirençli verem hastalarının tedavisi Göğüs Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapılmaktadır. Verem hastalarının aile bireyleri ve yakın temaslı olduğu diğer kişiler verem savaşı dispanserlerinde ücretsiz muayene edilmektedir. Bu muayenede hasta olduğu belirlenen kişiler tedavi altına alınır, hasta olmayan fakat verem olma riski taşıyan kişilere ise koruyucu tedavi verilir” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign