Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri (2) | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri (2)

Ramazan topu Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri (2)
Bu haber 108 kere okunmuş. 08 Mayıs 2019 Çarşamba - 15:36


2- Ramazan topu

Ramazan topunu Ulu Caminin önünde, Meyit taşının yanında atarken NAZMİ KESKİN’i gördük sorduk.

2005 senesinden beri Ramazan Topu atıyorum. Top diyorum. Ses bombası atıyorum yani. Yaptığım işten memnunum. Para kazanmak ikinci planda, Beldemizde Ramazan topu geleneği unutulmasın istiyorum. Yıllardan beri zevk için yaptığım bu iş neticesinde iftarda ailemden ayrı iftar açıyorum. Ateşleyici belgem olduğundan bu işi yapabiliyorum. Zaman zaman bu ses bombası yani top atışına karşı olanlar oluyor. Herkesin saati var telefonu alarmlı, televizyon var diyorlar. Ama gelenek unutulmasın, yaşasın diye top atışına karşı olanlara karşı Ramazan topunu savunuyorum. Ramazan bu Ramazan topu ile başlar bu Ramazan topu ile de bayram biter. Öyle değil mi? Sahurda kalkmak için iftarda iftarı açmak için, Bayram namazı için, Bir de Bayramı sonlandırmak için son gün ikindin top atarız. Bunun devam etmesi kime ne zarar verir bilemiyorum. Ama az da olsa bazı insanların geleneği gereksiz görmesine üzülüyorum.

RAMAZAN TOPU HATIRASI (1)

 

Namı değer ACIKARA Ali İhsan amcagilin ev Havai Camisinin civarında idi. Cennet Mehmet’in evde o civarda idi. Ramazan’da Mantarların Ali Osman, Ramazan topu atıyordu. İki, üç gün barutu sıkıladığı çaput çala bizim dama düştü. Valla dama güm diye o sıkıştırılmış yumak düşünce belinletti. Mantarların Ali Osman, teravihten sonra dükkânın önünden geçerken çağırdım. Çay, kahve ikram ettim. Hürmetten sonra Ali Osman amca bir ricam var dedim. Buyur Ali İhsan dedi. İftar topunu atarken biraz, az biraz şöyle çeviriversen dedim. Çocuklar küçük belinliyor da dedim. Mantarların Ali Osman başını eğdi. Tamam dercesine.

Tobolsun daha ilk gün. Cennet üç Mehmet’gilin dama düşmüş. Ertesi gün ikindin Mantarların Ali Osman amca geçiyordu görüverdim. Takibe aldım. Üç Mehmet çağırdı. 

-Lee Ali Osman topu benim eve doğru ne atıyon. Su’yu döktürdün. Belinleye kaldım. Başka yön mü yok başlatma kendinden. Topun ağzını aççık şöyle çevir. Beni karı ile dedikodu ettirme kardeşim. Diye avaz, avaz bağırıyordu. Mantar Amca ile göz göze geldik. İkimizde memnunduk olanlardan ilk gün topun sıkısı Cennet Mehmet’in dama düşmesi bir tesadüftü. Anlatan Acıkara= Hacı Ali İhsan Demirörs

RAMAZAN TOPU HATIRASI (2)

1950’ler de falan Eskilerde Topalak vardı. Adamın lakabı Topalak idi. Parkı beklerdi. Park çok büyüktü. Şimdi ki Belediyenin olduğu yer de parkın içinde idi. Parkta çok büyük havuz vardı. Topalak oraları temizler beklerdi. Havuzu ve çevreyi temiz tutmak idi görevi. Bir de Ramazanlar da yakadan Ramazan topu atardı. Yaşlandığında bir Ramazan ayında büyüklerin sohbetinde dedi ki. ‘Bak insanlar vefasız ben bu millete on dakika önce oruç açtırdım da yine de yaranamadım.’  Dediğini kendinden duydum. Orada bulunan arkadaşlar arasında kinayeli bir gülüşme geçti. Ulen Topalak bu veballeri nasıl ödecen gayim dediler. O da boynu’nu büktü Allah affetsin gayim. Oldu bikere/ yanlış etmişiz akılsızlık bu, ne den(ne yapayım) dedi. O zamanlar teknoloji bu kadar ileri değildi. Top atıldı mı millet orucu açardı. Şimdi televizyonlarda her şey ayan beyan öyle kara gürültü yaptıkta oluvedi olmaz artık. Her şey kendi devrinde yaşandı hatalarıyla sevaplarıyla. Şimdi birisi çıkacak Ramazan topunu önceden atacak o adamı görevden alırlar linç ederler. Zaten milletimizde atılan topu doğrulamak için işletmelerin dağıttığı imsakiyeyi okuyarak, imsakiye ye bakarak saatine ve televizyon’a da bakarak tamam doğru deyip iftar açıyor. Biz evde öyle oruç açarız. İftar saati günler öncesinden belli değil mi? Bak bu anlattığıma gülüyorsun bile sana ne kadar uzak yaa… 

Anlatyan: Ahmet AKDAĞ EMEKLİ HİSAR Mh.      

  Sandıklı Belediye Başkanı İbrahim Turan (Hacışerifoğlu) 1936 yılı buharlı motor (jenaratör) alır gelir. Bu motora buhar verince motorda bulunan düdükten gemilerde bulunan düdük gibi ses çıkattırıyor. Bunu o zamanlar Ramazan topu yerine kullanmışlar. Ben 944 doğumluyum çocukluğumda yani Bozamatın Belediye Başkanlığında ve Belediye başkanı Mustafa Keskin ustanın zamanında bu buharlı motordan çıkan gemi sesi gibi sesle ile Ramazanlarda iftar ve sahurda Ramazan topu yerine kullanıldığını gördüm. Marangoz Mehmet EMREM 1944 Çay mh. Mukimi  

 

TERAVİH NAMAZI 

Teravih namazı sünnet bir namazdır, hatta sünnet-i müekkede olarak Peygamber Efendimizin (S.a.v.) devamlı yaptığı bir namazdır. Ramazan ayı boyunca yatsı namazından sonra kılınır. Teravih namazının camide cemaatle kılınması sünnettir ve sevabı çoktur. Evde de tek başına yalnız veya cemaatle kılınabilir. Yatsı namazı kılındıktan sonra ve vitir namazından önce kılınır. 20 rekât kılınır. Makbul olanı, her 2 rekâtta bir selam vermektir. Ancak 4 rekâtta bir selam verilerek de kılınabilir. Yatsı namazının farzı ve son sünneti kılındıktan sonra teravih namazına başlanır.

Yirmi rek'at olan teravih namazı her iki rekatın sonunda selâm verilerek kılındığı gibi, dört rekat ta bir selâm verilerek de kılınabilir. Selam verildikten sonra salâvat-ı şerife getirilebilir, ilahi okunabilir ya da istiğfar edilebilir. En yaygın olanı salâvat getirmektir. (Allahümme salli 'âlâ seyyidinâ Muhammedi-nin-nebiyyil ümmiyyi ve 'âlâ âlihî ve sahbihî ve sellim) Her iki durumda da namaza devam edilir ve yirmi rek'at tamamlanır. Teravih bitince de vitir namazı kılınır.  Teravih ile Vitir arasında biraz oturmak da müstehabdır.

Teravih namazını ilk olarak Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bir ramazan gecesi ashabı ile birlikte kılmışlardır. Ertesi gün duyulunca cemaat artmış yine teravih namazı beraber kılınmıştı. Üçüncü gece cemaat daha da çoğalmış yine Rasullüllah hanesinden çıkıp teravih namazını ashabıyla kılmışlardır. Ancak dördüncü gece cemaat mescide sığmayacak derecede çoğalınca Peygamberimiz yalnız yatsı namazını kıldırarak hanesine çekilmiş teravih namazı için çıkmamıştır. Sabah namazına kadar bekleyen cemaate namazdan sonra "teravih için beklediğinizi biliyordum fakat üzerinize farz olur da edasından aciz kalırsınız diye korktum." buyurmuştur.

 Devam edecek……

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign