Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri -1- | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri -1-

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Sohbetleri -1-
Bu haber 108 kere okunmuş. 07 Mayıs 2019 Salı - 10:38


İslâm’ın beş şartından dördüncüsü, mübarek Ramazan ayında, her gün oruç tutmaktır. Oruç, hicretten onsekiz ay sonra, Şaban ayının onuncu günü, Bedr gazasından bir ay evvel farz oldu. Ramazan, yanmak demektir. Çünkü bu ayda oruç tutan ve tövbe edenlerin günahları yanar, yok olur. Ramazan’da oruç tutmak akil baliğ olan her Müslüman’a farzdır.

Her duyduğumda hayret ederim. “Ah nerede o eski Ramazanlar” sözünü herkes söylemeye başladı. Değişenin Ramazan olduğunu varsaydık hep. Kendi elimizle kirlettiklerimizi görmedik. Göremedik. Göstermediler. Çok değiştik biz. Çok değiştirdik. Çok değiştirdiler bizi. Bir kültürdü bu aslında bizi birbirimize yaklaştıran. Güzel şeyleri yeni nesle aktaramadık maalesef. Ama Ömür dediğin üç gündür, dün geldi geçti, yarın meçhuldür, o halde ömür dediğin bir gündür, o da bugündür deriz ya. İşte Ramazanı tüm manası ve muhtevasıyla yaşayanlar ise, “ah nerede eski ramazanlar!” tekerlemesine takılmadan, içinde bulundukları ramazanın tadını çıkarıyor. Her devrin kendine has güzellikleri mevcuttur. Gerçek şu ki, bu topraklarda dün de bugün de sevinçle yaşanıyor Ramazan’lar. Her ne kadar değişerek de olsa. Hayatımızda değişmeyen ne kaldı ki. Cenabı Allah bile Mübarek Ramazanı mevsimlere yayarak her mevsim oruç tutulmasını sağlamış yani Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı için geçen süre anlatılıyorsa buna şemsî yıl (güneş yılı) denir. Bu süre 365 gün 6 saattir. Şemsî yılı temel olan takvime de miladi takvim denilir. Eğer yıl sözcüğüyle 12 kez dolanım anlatılıyorsa buna da hicrî-kamerî yıl denir. Ay, Dünya çevresinde bir dolanımını 29.5 günde tamamladığına göre bu süre 29.5x12=354 gün eder. Böylece hicrî-kamerî yıl, şemsî yıldan 10.5-11 gün kısadır. Bu yüzden (Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 - 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar da bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir.) hicrî-kamerî takvime göre hesaplanan Ramazan ve Kurban Bayramları şemsî yılın değişik mevsimlerine ve tarihlerine rastlar. Bu dönem 33 yılda bir yinelenir. Örneğin; (1986) 9 Haziran’da başlayan Ramazan Bayramı 33 yıl sonra aynı tarihine denk gelecektir. 

Sonuç olarak; oruçta, üç yüz altmış beş gün olan şemsî (miladî) takvim değil, üç yüz elli beş gün olan kamerî (hicrî) takvim esas alınmıştır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanır. İşte insanın ortalama ömrü (Allahüalem)70 yıl gibi kabul edersek insanoğlu ömründe her mevsimde iki defa Ramazan yaşıyor, oruç tutuyor demektir..   

HİLALİ GÖRME MESELESİ

Hanefi fukahası: Şaban ayının 29. Günü akşam üzeri gurup vaktinde, insanların hilali görmesi vaciptir. Hilali görürlerse ertesi gün Ramazan orucuna başlarlar. Eğer hava bulutlu olduğu için hilali göremezlerse, Şaban ayını otuz güne tamamlarlar. Hükmünde ittifak etmiştir. Hilali gözleyen, gördüğünü beyan eden kimsenin adil olması şarttır. Dünyanın herhangi beldesinde hilalin görüldüğü kat’i olarak bilinirse Ramazan başlamış demektir. Herkesin kendi beldesinde görmesi şart değildir. Dünyanın herhangi bir yerinde ŞEVVAL hilali görülürse Bayram ilan edilir. Günümüzde bütün müminlere aynı gün oruç tutacak ve yine aynı günde bayram yaptıracak ululemir bulunmadığı için farklılaşmalar ortaya çıkmaktadır. Bu hususta yapılan çalışma da netice vermemiştir. 70/80 lerde Ramazanların ana meselesi bu idi. Çok konuşuldu çok tartışıldı. Otuz üç boncuk tanesinin bile bir imamesi var.  1,5 milyar islam âleminin başı olunca bu meselemizde tatlı nihayetlenecektir inşallah. Cenabı Allah o günleri uzak eylemesin….

Devam edecek……

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign