Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -20- | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -20-

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -20-
Bu haber 141 kere okunmuş. 30 Mayıs 2019 Perşembe - 11:09


Bir de Vakıf senetlerinden edinilen bilgiye göre ‘1242 hicri 1828 miladi tarihlerindeki vakıf senetlerinden anlaşılıyor ki Vakfı esyab-ı Fidan Hatun der garyei Akçebetrik tabiia Sandıklı deruhtei mütevellisi Mustafa bin Abdullah ile devriye olunan muhasebesi icarı nısfı esyap 160 lira Mekkei mükerreme ve Medinei Münevvere Fakirlerine mesrut 450 lira- Yani Akçedere köyünden Fidan hatun değirmeninin gelirinin yarısını Mekke ve Medine’deki Fukaralara vakfetmiştir. Vakfedilen bu para hacıları götürüp getiren deliller ile Mekke ve Medine’de ki fakirlere ulaştırılıyormuş. Bu irtibat sonucu da bir gelişme olabilir zannındayız. (H.Hüsrevoğlu) 

Diğer bir husus ise Havai Camisinin yanındaki Hocazade (Havai)Medresesi ve bu Medresenin Uleması meşhur hocalardan oluşmakta imiş, Onlara gönderilebileceği veya onların getirdiği, diğer bir rivayettir. 

Bir başka rivayete göre bu Sakal-ı Şerifleri padişah 1. Ahmet Gül-ü Muhammed'i den herkes faydalansın diye tüp kafeslerin içine yerleştirip birçok yere dağıtmış. Sandıklıya da o tarihte gelebileceği tahmin arasındadır.  Dolayısıyla Sandıklı’da iki tane sakalı şerif bulunması bundandır diye tevatüren aktarılmaktadır.

Merasim her yıl tekbirlerle açılan kırk parça ipek işlemeli bez bohçanın açılması ile başlar. En güzel kokular onlardadır. Merasim sırasında Sakalı Şerif önce öpülür, sonra iki göze sürülür ve öpen içinden salâvat getirir. Oradan çekilirken en az üç adım geri geri gidilir. İlk zamanlarda mihrabın önünde yapılan tören daha sonra, İnsanlar çok sıkıştığı için Minberin kapı geçişi olarak kullanıldığı şimdiki sisteme geçildi. 2017 yılı itibariyle sakalı şerif önünde salavat getirilip ona hürmetle bakılarak tazimde bulunuluyor. Öpme işinden hürmet ve saygı ile bakarak salavatlarla önünden geçilir. Herhalde böylesi daha makbul oldu sanırım. Üç ayların başlamasına-Recep ayının ilk perşembesini halkımız  " Namaz" diye adlandırır. Bu gün birçok kişi oruç tutar. Evlerde pişi, lokma, helva pide, katmer yapılarak dağıtılır. Bu adet Sandıklı da ve köylerimizde canlı bir şekilde devam eder."Evden koku çıksın, ölü diri ruhuna değsin" denir. 

O gün halkımız birbirine "sakal-ı şerifi öptün mü" diye sorar ve hatırlatır. Bu heyecanı yaşamak, görmek seyretmek bile insanı mutlu ediyor. Cemaatin bazı kişileri bir köşede oturur bu merasimi büyük bir haz duyarak seyreder. Okunan salâvatlara tekbirlere eşlik ederler.

Bu sakal taneleri, hakikaten Peygamber efendimize mi ait? Onun olmayanı onun gibi gösteriliyor olabilir mi? Gerçek sakal-ı şerif olup olmadığına ulema şöyle ispat yolu belirtmiştir: Hz Peygamberin üzerine güneş doğmadı. Sakal-ı şerif  olduğu belirtilen saç-sakal teli güneşe tutulur. Eğer gölge olursa bu Hz peygambere ait değildir.  Gölge olmazsa bu gerçektir. Bizim aklımıza gelen bu durum eskilerinde aklına gelmiştir mutlaka bu durumu test etmişlerdir. Diye düşünüyoruz.

Benden duyduğunuz ayet ve hadisi tebliğ edin! Beni İsrail’den bildirdiklerimi de söyleyin! Yalnız bana bilerek yalan isnat eden Cehennemdeki yerine hazırlansın! [Buhari]

Sanırım yukarıda ki hadis ve ulamanın açıklaması yeterlidir.

Merasim tekrar sakalı şeriflerin kırk adet işlemeli ipek bezlere bohçalanarak, çoluk çocuk büyük küçük, her yaştan insanın gözyaşları arasında, tekbirlerle sandukasına konmasıyla sona erdi. Geçmiş yıllarda Ulu camide sakalı şerif öpülür, Havai Camisinde oranın sakalı şerifi ortaya konur duası yapılırdı. Sonra tekrar yerine kaldırılırdı. Cemaat sonra dışarıdaki kabir’e okur, oradan Ali Çetinkaya’nın bulunduğu yerdeki mezarlığa giderdi. Eskiden, Muradin üstündeki kabir, Hacı Köyü ve Barbaros Karşındaki kabirler ziyaret edilip, okunurdu. Bazı yaşlılar halen bunu devam ettiriyor. Yeni nesil sadece şimdiki kabre ziyarete gidiyor. Önceki kabirleri bilmiyor unutuldu. 

Osmanlı döneminde Sandıklı Macıl’lı bir askerin hicaz bölgesinde görev yapması sırasında çok sevildiğinden dolayı, ama komutanı ama yöre halkı tarafından kendisine iki adet sakalı şerif verildiğini, birini Macıl (Örenkaya) köyüne birini de Sandıklıya Ulu camiye getirdiği rivayeti de anlatılmaktadır. Macıl köyündeki Sakalı şerif yaklaşık 35/40 yıl önce çalınmıştı. 

Macıl (Örenkaya) kasabasından Yunus Karaca 1341–1925 doğumlu Macıla sakalı şerif gelme olayını şöyle aktardı. Hicazdan birisi Ulu camiye koymak üzere falan şahsa(cami yetkilisi veya tanınmış birisi) şu emaneti götürüverirmisin diyor. Bizim köylü olan şahıs ta bir tane de bana köyüme verin götüreyim deyince veriyorlar. Oda o sakalı şerifin birini köye getiriyor. 1970’li yılların başında çaldırdık bakma gitsin. Sahip çıkamadık vesselam. Çok üzgünüm dedi. Aynı olayı oğlu ben Sait Karaca Hicazdan gönderen Macıla göndermiş diye odada konuştular öyle duymuştum dedi.    

Halkımız arife günleri yapılan sakalı şerif merasiminin ve bu güzel geleneğin Sandıklımız da yıllarca devam etmesi için dua etmektedir. 

Hz. Peygamber'e ait sakalların günümüze kadar üç yolla ulaştığı düşünülebilir: Birincisi Ashab-ı kiramdan, Hz. Peygamber'in sakalından bir parçaya sahip olanlar bunu ne pahasına olursa olsun korumak azmini göstermiş; vefat ederken de aynı duygularla evlâdına intikal ettirmiştir. Böylece bu sakal telleri asırlar boyunca kutsal bir miras olarak babadan oğula, dededen toruna intikal etmiştir. İkinci yol zaman içinde sonraki asırlarda yaşayan Müslümanların da bu mübarek sakaldan bir tek 

DEVAM EDECEK...

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign