Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -19- | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -19-

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -19-
Bu haber 115 kere okunmuş. 28 Mayıs 2019 Salı - 17:00


SANDIKLI’DA GÜZEL BİR GELENEK SAKAL-I ŞERİF (LİHYE-İ SAADET) 

MERASİMİ

İlçemizde üç ayların başlangıcın da, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramının arife günleri merkez Ulu Camiin de öğle namazına müteakip mutlaka şakalı şerif töreni olmaktadır. Bu sakalı şerif töreni ne zamandan beri olmaktadır. Başlanğıç tarihi bilinmemekle beraber. İlçemizde Ulu Camide ve Havai camisinde iki adet sakalı şerif mevcuttu. Fakat Ulu camide bulunan sakalı şerif 1995 yılında çalındı. (Sandıklı halkı ve ulu cami cemaati sakalı şerifin bulunması için çok gayret etti. Fakat bunu alanın geri getirir. Bu işin ticareti olamaz diye beklerken zaman geçti ve alan kişi veya kişiler bu mübarek emaneti geri getirmedi. {Her ne kadar alanın tahminen bilinmesine rağmen} O vatandaş gittiği yerde de sakalı şerifin kaybolması tesadüf olarak çok uzak ihtimal denildi.) Ama ilçemizde Havai camisindeki ikinci sakalı şerif ile bu tören kesintisiz devam etmektedir.

Her yıl üç ayların başlangıcında Ramazan ve Kurban Bayramlarında saf saf uzun sıra oluşturularak Tekbirlerle, Salâvatı Şerifelerle görevli kişilerin okuduğu mevlit, kaside, naat ve ilahiler eşliğinde Ulucami görevlilerinin önderliğinde bu merasim yapılmaktadır. Bu merasime katkı diğer cami görevlileri de destek vermekte olup, emekli imam Ali Keskin hocanında izdihamı önlemek adına yaptığı hizmet takdire şayandır. Daha önce bu görevi Leblebici Arapoğlu Halil Esen ile yapmakta idi. Onun vefatı ile Ali hoca görevini devam ettirmektedir. Kendilerine halkımız adına teşşekkürü bir borç biliriz. Ali hoca’ya herkesin uyması sıraya azami dikkat etmesi kul hakkına riayet adına önemlidir. Herkesin acelesi vardır, herkesin vakti değerlidir. 

Ülkemiz de sakalı şerifi olan, birçok büyük camisinde sakalı şerif merasimi yapılmaktadır. Sandıklıda da yıllardır yapılmakta olan Sakalı şerif merasiminde, bu yıl diğer yıllara göre katılım daha kalabalık oldu. Sakalı şerif öpme/görme sırasında, istisnada olsa sırayı ihlal edenleri insanlarımız tebessümle kınadı. En büyük hırsızlık zaman hırsızlığıdır. Ama yine de ön sıraya geçildi. Sıra ihlallerini insanımız hoşgörü ile karşıladı. Bu sıra ihlalleri başka ortamlarda böyle tebessümle hoşgörü ile karşılanmaz. Bu durumda gözden kaçmadı. Sıra ihlali iyi bir şey değil o da bir nevi kul hakkıdır.

İnsanlarımız bu geleneğe daha fazla rağbet etti. Sakalı şerif töreni esnasında duygu yüklü anlar yaşandı. Ziyarete olan ilgi Peygamberimize olan sevginin yüksek tezahürü olarak algılandı. Cemaat bu ziyareti peygamber efendimizin ahlakı ile ahlaklaşmamıza vesile kılsın duaları ile devam edildi.

İlçemizde sakalı şerifi öpmek için insanlar Ulu caminin avlusunda, caminin etrafında meyyit taşının civarında sıra beklerler. Köy ve kasabalarımızdan birçok kişi bu merasime katılmak için mutlaka gelirler. Bazıları bu bekleme uzun sürerse şadırvanda abdest alır/abdestini yeniler. Manevi havanın yoğun olduğu bu ortamda bulunmak bir ayrıcalıktır. Sandıklılı bu ayrıcalığın farkındadır.

    Yapılmakta olan sakalı şerif merasimi bu yıl bayanlara da sabah 10.30 başlayıp 12.00 ye kadar devam etti. Birçok bayan ilk defa sakalı şerifi gördü. Ulu caminin içini de birçok bayan ilk defa görmüş oldu. Bayanlar bu sakalı şerif merasiminin her yıl üç aylar ve bayramların arife günleri yapılmasını talep ediyorlar. Bayan kardeşlerimiz bizlere bu sakalı şerif merasimini akıl edip tertip edenlere teşekkür ediyoruz dediler.

Sakalı şerifi Sandıklıya kim nasıl getirdi kesin bilinmemekle beraber bazı rivayetler anlatılır. Eskiden ulaşım deve ile olduğundan Hicaza hac için altı ayda gidilip gelinirmiş. Bu hicaz yolculuğunda götürüp getiren bilirkişilerin (Bu kişilerin yol masraflarını hacca gidenler karşılıyor.) Sandıklı’lı olması Mekke ve Medine de Araplarla dostlukların oluşmasına vesile olur. O zamanlarda da Mekke’ye gidenler oradan birisinin delilli ile orada ikamet ederlermiş. Sandıklı da baş deli sokak vardır. Aslında burası Baş delil sokaktır. Yani hac sırasında Mekke ve Medine de Sandıklıdan gidenlere Kefil olma Delil olan kişi o sokakta ikamet ettiğinden Sokağın adı Baş delil denmiştir. Ama sonraları biz Başdeli deyivermişiz.  Bunu şimdi devlet aracılığı ile diyanet işleri yapmaktadır.(Mekke’de birisi mutlaka delil olacak ki gidenler orada serbest dolaşa bilsinler.) Bu dostluk neticesinde hediye olarak gönderildiği/getirildiği rivayet edilmektedir. Ayrıca Sandıklı'da Seyyit ve Kureyş'ten gelen sülaleler vardır. Bu kişilerin delaletiyle bu sakalı şeriflerin getirildiği/gönderildiği olabilir. Bu işin belgesi veya delili yoktur/olmazda. 

Devam Edecek...

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign