Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -14- | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -14-

Sandıklı’da Ramazan Geleneği ve Ramazan Sohbetleri -14-
Bu haber 127 kere okunmuş. 24 Mayıs 2019 Cuma - 15:45


TALAS HOCA:

Edhem hocaya Ramazan da iftara 15 dakika kala bir misafir gelir. Kapıyı çalar. Edhem hoca kapıya bakar birisi misafirim deyince içeri buyur eder. Allah, Allah hayırdır. Deyince misafir içeri girer. Zaten iftar zamanıdır. Sofra konmaktadır. Edhem hocanın bir misafiri arkadaşı da evdedir. Allah ne verdiyse sofra hazırlanır. Sofra da çorba, bayat ekmek ve tuz vardır.  Misafir şöyle bir ortalığa bakar Şehir de olsaydık şimdi sofraya mis gibi buharı kokan pide gelirdi, diye mırıldanır/konuşur. Bunu duyan Edhem hoca evdeki arkadaşına bak bi şehirde minarelerin ışıkları yanmış mı? Der. Arkadaşı şehre doğru bakar. Işıklar henüz yanmamıştır. Bu esnada Edhem hoca da bakar ışıklar yanmıyor.  Hoca o an palas pandıras bir an kaybolur. Bir talas kopar. Hoca döndüğünde sofraya mis gibi susamlı sıcacık buharı çıkan pideyi getiriverir. Talas hoca arkadaşı ve misafir pideyi afiyetle yerler. İşte bu olaydan sonra İbrahim Edhem hocanın adı/ lakabı TALAS olarak devam eder.

Selami Abi 

Selami amca eşini dostunu Ramazan da iftara davet edenlerdendi. İftar sofrası hazırlar sofrada çorba, peynir, zeytin, pide bir de su bardakları vardır. Sofraya bakan Misafir Kadir amca burun kıvırır, bu sofrada bek zabın olacak herhalde der. Gözü doymayanın karnıda doymaz deriz ya. Davetli Kadir’in ilkin gözü doymaz. Ezan okunur iftar topu atılır. Çorba içilir. Sofradaki aparatif yiyecekler yenir. Az beklendikten sonra koca bir tepsi ile bol miktarda fırınlanmış kubbelice et sofraya gelir. Kadir amca ‘’Aaaa valla bu iyi oldu. Der önceki fikrinden vaz geçer. Selami Amca’ya döner. ‘’Lee Selami biz bunca yıldır. Yanlış adamları ağa edinmişiz. En büyük ağa sen imişsin’’ der. 

Kadir amca bu olayı dost meclisinde anlatır. İftar’a çağrılmayan Şükrü Abi de orada Selami Abinin iftarı öğrenir. Ve Selami abiye gider der ki; Lee Selami ‘’Beni de iftar’a çağır bi. Deyince. Selami Turan ‘’olmaz evvela senin bi ağzını kumbasla ölçmek lazım. Der.  Diğer kişi

-Yapma Selami, Arkadaşlar methini yaptılarda hoşumuza gitmişti.,

-Eee senin ağzın geniş gibi, büyük gözüküyor. Doyurabilcez mi? Doyuramayacaz mı? Bi ölçelim bakalım bi. 

‘’AZ YİYEN MELEK OLUR, ÇOK YİYEN HELAK OLUR.

AZ YİYEN HERGÜN YER. ÇOK YİYEN BİR GÜN YER’’  Eğer doyurabileceksek çağıralım oldu mu der.

Kuvvet ü izzet ittifak iledir

Zaaf u zillet de iftirak iledir.

Anlatan: Sami BALLI

-*************************-

AYHAN TOKMAK

Ramazan muhabbeti her zaman olur. Yine Ramazan sohbeti konusu açıldı.  Et, börek, tatlılar, çeşit çeşit yemekler falan diye konuşurken Rahmetli Ayhan Tokmak, Oruç tutmaya niyet ettiği ‘’O’’ Ramazan da hergün burgur pilavı ile hoşaf yemiş. Nedenini soran arkadaşımıza ise Ben kendimi tanıyorum. Sair günlerde zaten herşey yiyoruz içiyoruz.  barik bu mübarek Ramazan da oruçumu hakkı ile tutayım diye niyetlendim. İftarı az yiyip arık etna ibadetimi yapayım. Çok yiyince ağırlık basıyor sonra hakkı ile ibadet de yapamıyorum. Der. O sene Ayhan amca niyet ettiği gibi ramazan ayını eda eder. (Dr. Mehmet AYSOY)

Rahmetli Ayhan TOKMAK fırıncı idi çok güzel pide işlerdi. Tırnakçı idi yani pidenin üzerine tırnakları ile neredeyse şekil çıkattırırdı. (Fehmi ÖZESKİ)

-*****************-

Sandıklımızın isimsiz şairlerinden Ramazan şiiri 

Mehmet HÜSREVOĞLU (Elbiseci Terzi Hacı–1936–1988) Ulu Cami karşındaki dükkânında, boş zamanlarında yazdığı şiirlerinden birini buraya koyarak kendisinide yad edelim istedik.

Akrostiş Tekniği İle (Mısraların baş harfleri başlıktır)

 

İnce kahvaltıdan sonra çorbalar konsun

Fırında pişsin kuzu, içi pirinç dolsun

Tatlıda kaymak yoksa elden ödünç bulunsun

Ağniya birbirini böyle davet eder

Reçeline su döker ki biraz çok olsun

Salataya zeytinyağı nereden bulsun

Otlu bükmeyle yeter ki karnı doysun

Fukarayı-sabirin böyle şükür eder

Ramazanda fakirlerin gönlü alınsın

Ağalık etmezse zengin boynu kırılsın

Sahavet ehli keseye tekrar sarılsın

Infakı ikramı bildiyse hayır eder.

Devam edecek...

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign