Sandıklı’da Patates Ekimleri Başladı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Sandıklı’da Patates Ekimleri Başladı

Türkiye’de patatetes üretiminde önemli bir yere olan İlçemizde çiftçiler hazırlıklarını tamamlayarak patates ekimine başladı. Sandıklı’da Patates Ekimleri Başladı
Bu haber 315 kere okunmuş. 11 Nisan 2018 Çarşamba - 10:10


Yaklaşık 10 gün önce başlayan ekimlerde İlçe merkez ve köylerinde patates ekim alanlarının geçtiğimiz yıllara oranla azaldığı ifade edildi.  Ekim öncesi böcek ve zararlılara karşı ilaçlaması yapılan patatesler daha öneceden hazırlanmış toprağa ekiliyor.   

İlçeye bağlı Koçhisar köyünde yaşayan ve 19 yıldır patates üreticiliği yapan Hüseyin Kılıç, 2018 yılının patates ekicileri için iyi geçmesini diledi.

Şuanda patates üreticilerinin girdi maliyetleri nedeniyle umutsuz olduğunu ifade eden Kılıç; “Mazot fiyatı, gübre ve patates için attığımız böcek ilaçlarının fiyatları pahalandı. Çiftçi vatandaşın lokomotifi gibidir. Eğer çiftçi kazanır ise lokomotif ilerler arkasındaki esnafı ve diğer vatandaşlar da gelir. Ama çiftçi kazanamaz ise o tren durur ve hayat kötüye gider. Patatesin dönümünün maliyeti bize yıl yıl artıyor. Bu yıl tahmini 2 bin metrekare 3 bin TL’ye mal oluyor. Biz bunu 7. Ayda sökeceğiz. Fiyatını ve verimini Allah’tan başka kimse bilmiyor. Eğer biz bundan iyi tonaj alır isek, iyi fiyat ederse çiftçi kazanır” dedi.

Geçen yıllara oranla patates ekim alanlarında düşüş yaşandığını kaydeden Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, düşüşün ekonomik ve pancarın kotasından dolayı olduğunu söyledi.

Ekim alanlarında dengenin sağlanmaya çalıştığını, bu yıl ilçede tahmini 15 bin dekar alanda patates ekimi beklediklerini belirten Yıldız; “Şuanda ilçemizde patates ekilişleri devam ettiği için tam rakamı veremiyoruz ama tahmini beklentimiz 15 bin dekar alan. İlçemizde yazlık ve kışlık çeşidi patateslerin ekimi yapılır. Genelde bütün çeşitte patates ekimi yapılıyor ancak genellikle yazlık çeşidi dediğimiz marabel, kışlık çeşidi olarak da  agria cinsi patates ekimi yapılıyor. Bu patatesler depoluk patateslerdir. Şu anda hala geçen yıl ki agria cinsi dediğimiz patatesler depolarda İstanbul, Antalya ve Denizli pazarı gibi Türkiye’nin çeşitli bölgelerine gönderiliyor. Dayanıklılık bakımından iyi olduğu için pazarlarda tercih ediliyor. Çifçimizin bir beklentisi var. Üretim maliyetlerindeki artışların sezon sonundaki söküm zamanında da aldığı ürünle kurtaramadığı zaman sıkıntı yaşıyor. 3 yıldır Sandıklı çiftçisinin doğal afetlerden ve kuraklıktan gibi nedenlerden dolayı çiftçilerin borçlarında erteleme yapılıyor. Bu yıl mahsüllerimiz iyi inşallah. Patates üretiminden de beklentimiz rekoltenin yüksek olması. Bunda tabiki iklim ve hava şartları da önemli” dedi.

İlçede kaliteli ve sertifikalı tohumluğun kullanıldığını ve 2018 yılında verimin yüksek olacağına inandıklarını ifade eden Yıldız şöyle devam etti: “Geçen yıl 18 bin dekar alanda 130-140 bin ton verim aldık. Bu yıl rekoltenin yükseleceğine inanıyoruz. Sertifikalı ve kaliteli tohum ektiğimiz için üretim maliyetini yükselttiği gibi verimi de yükseltiyor. Sökümde tarlada alınan 1 TL’ye alınan patates, tüketicinin sofrasına 4 TL’ye geliyor. Biz bunlardan rahatsızız. Biz üretici olarak bütün masrafları yapıyoruz fakat 1 TL’ye  bizden alınan ürün 4 ‘TL’ye tüketicinin sofrasına gidiyor. Burada bir sıkıntı var bizlerin tüketiciyi de düşünmesi gerekli. Bu sıkıntı çözülür ise, büyük şehirde oturan ve gelir durumu düşük olan kişilerin sofrasına daha ucuza gider diye düşünüyorum”dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign