Pancar Üretcisi Dertli | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Pancar Üretcisi Dertli

Sandıklı Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız ilçe merkez ve köylerinde ki şeker pancar üreticisinin polar üzerinden uygulanan fiyata ve kapanacağı söylenen kantarlara tepki gösterdiğini belirtti. Pancar Üretcisi Dertli
Bu haber 1002 kere okunmuş. 05 Ekim 2018 Cuma - 10:14


Başkan Yıldız, kantarların kapanması durumundaüreticiye nakliye yükünün bineceğini ve polar üzerinden fiyatlandırma yapıldığında üreticinin verim düşüklüğü nedeni ile zarar edeceğini söyledi.  

Sandıklı merkez ve ilçelerde binin üzerinde şeker pancarı üreticisine 160 bin ton şeker pancarı üretimi yapmasına izin verildiği belirtildi. 

Afyon Şeker Pancarı Fabrikasının özelleşmesi ile birlikte ise ilçede geçen yıllarda şeker pancarı teslim alan 4 kantardan 2 tanesinin yeni alım sezonunda kapanacağı söylentisi ve iklim nedeni ile rekolte ve pancar şeker oranı (polar) düşüklüğüne bağlı fiyatlarda olası yaşanacak düşüklükten dolayı üreticinin tedirgin. 

Geçen yıl 16 polar üzerinden kilogramı 23,5 kuruşa fiyatlandırma yapılırken üreticiler iklim koşulları nedeni ile bu yıl rekoltenin ve poların düşük olacağı, bu nedenle kilogramının 19 ya da 20 kuruşa kadar düşeceği endişesi ile fiyatın polar üzerinden değil kilogram üzerinden 30 kuruşa fiyatlandırılmasını istiyor. 

Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, Son gelen zamlar ile maliyetin daha da yükseldiğini söyleyerek, yetkililerin üreticiyi desteklemediği takdirde üretimi bırakmak zorunda kalacaklarını ifade etti. 

Şeker Pancarı Fabrikasının özelleşmesi ile sıkıntılar olduğunu dile getiren Ziraat Odası Başkanı Süleyman Yıldız, gazetecilere yaptığı açıklamada; “Geçen sene devlet bu sene ekeceğimiz ürüne 16 polar üzerinden 23,5 Kuruş fiyat açıkladı. Ancak bu yıl yaşanan yağış ve hastalıktan dolayı daha önce 17,18,19,20 polar şeker oranı gelen ürünler bu sene 12 yada 13 polar oranlarında olacak. Yani bu 16 poların altında kalınca çiftçinin eline 23,5 Kuruş para geçmeyecek. Çiftçinin eline 30 kuruştan para geçerse çiftçi ancak kurtarabilir.Tarımsal girdilerimiz dövize endeksli. Bunların sürekli artması Aldığımız gübre, akaryakıt,tarımsal sulama,zirai ilaç, tarımsal makine bunlara gelen zamları da düşündüğün zaman şeker pancarına 30 kuruşun altında fiyat verilirse önümüzde ki sene biz pancar üretecek çiftçi bulamayız. Özel sektör bize bu sene geçiş dönemi olduğu için kantarların açık olacağını söyledi. Daha sonra ‘Sandıklı’da iki tane kantarı kapatacağız’ dediler. Ekinova ve Emirhisar kantarı açık olacak merkez ve Türk Akın yani bizim Ürküt olarak bildiğimiz iki kantarın kapalı olacağı söylendi. Başından kantarın açık olacak deyip sonradan kantar kapanacak denmesi de bir sıkıntı. O zaman kamyon nakliye yöntemi ile herkes Şeker Fabrikasına taşıyacağı için nakliye bulmada sıkıntı çekeceğiz. Kamyoncu çiftçiden toprak parası olarak kilogramın da 10 lira para alıyor. Biz pancarı 20 kuruşa satsak da 10 lirada toprak taşıma parasından düşüyoruz. Daha önce 40 yada 50 lira yevmiye ile çalıştırdığımız bir kadın işçinin ücreti bu gün 70 yada 75 liraya geliyor. Rekolte düşük, şeker oranı düşük, girdiler pahalı çiftçi şuanda zarar ediyor. Bu zararı en azından paylaşmak lazım. Yani üretici firmada paylaşacak. Çiftçide paylaşacak. Ancak zade çiftçiye yüklenirse önümüzde ki sene pancar üretimi sıkıntıya girer” dedi.

Haber: Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign