Nesli Tehlike Altında Olan Balaban Kuşu Bulundu | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Nesli Tehlike Altında Olan Balaban Kuşu Bulundu

İlçemizde camide kur’an kursuna katılan öğrenciler tarafından cami bahçesinde yaralı halde bulunan ve nesli tehlike altında olan yavru balaban kuşu bulundu. Nesli Tehlike Altında Olan Balaban Kuşu Bulundu
Bu haber 80 kere okunmuş. 21 Ağustos 2019 Çarşamba - 10:52


Camide Kur’an kursuna katılan Utku Eren Özinci tarafından cami bahçesinde yaralı halde bulunan balaban kuşu Doğa Koruma ve Milli Parklar Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek koruma altına alındı.

Kur’an kusuna katılmak için camiye gelen Utku Eren Özinci, yaralı olarak fark ettiği kuşu alıp su içirdiğini belirterek; “Kursa girmeden önce bu kuş çatıdan aşağı ağacın yanına düştü. Yanına gidip baktım. Caminin içersinden su ve su kabı getirip biraz su içirdim. Sonra suyu içtikten sonra canlanmaya başladı. Kafasını havaya kaldırdı. Arkadaşımla birlikte belediyeye götürdük” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü (DKMP) Sandıklı Milli Parklar Şefi Yasin Ayalp tarafından teslim alındı.

“Balaban kuşu nesli tehlike altında olan bir kuş”

Civarda bulunan karkuyu göleti, acıgöl göleti ve Sandıklı’ya bağlı ufak göletlerde birçok yabani hayvanın yaralı veya sakat olarak teslim edildiğin belirten Şef Ayalp, “Yaralı ve sakat olarak bulunan birçok hayvan bizlere geliyor. Bu da nesli tehlike altında olan balaban kuşu, kanadından bir darbe görmüş. Ona sahip çıkarak güvenilir ellere teslim edeceğiz. Tekrar sağlığına kavuştuktan sonra doğaya salacağız” dedi.

“Balaban kuşu, balık ve kurbağa ile beslenir”

Balaban kuşunun özellikle sulak alanlarda olduğu vurgulayan Ayalp; “Nesli tükenme tehlikesi altında olan balaban kuşu, genellikle balık, kurbağa gibi canlılarla beslenir ve sulak alanlarda bulunurlar. Özellikle Karadeniz hariç, karadeniz bölgesinde de az bir miktarda balaban kuşu bulunmaktadır. Diğer yerlerde ise daha yoğun bulunmaktadır. Yalnız yaşarlar” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğü ekiplerine teslim edilen yaralı balaban kuşu Afyonkarahisar Hayvan Hastanesine götürülerek tedavi altına alınacağı sağlığına kavuştuktan sonra doğal yaşam alanına salınacağı öğrenildi.

>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign