“Motorize Davulcular” Her Mahalleye Ulaşıyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

“Motorize Davulcular” Her Mahalleye Ulaşıyor

İlçemizde uzak mahallelere yetişmekte güçlük çeken ramazan davulcuları, çareyi “motorize” ekipler kurmakta buldu. “Motorize Davulcular” Her Mahalleye Ulaşıyor
Bu haber 200 kere okunmuş. 09 Mayıs 2019 Perşembe - 10:09


İlçede yaklaşık 25 davulcu, motosiklet üzerinde davul çalarak, oruç tutacak vatandaşların sahura kalkmasını sağlıyor.

İlçede 10 yıldır ramazan davulculuğu yapan Ali Daşpınar, yaptığı açıklamada, uzak mahallelere motosiklet ile daha hızlı ulaştıklarını belirtti. 

-“Davul duymayan kalmasın diye, motorize ekip kurduk”

Motosiklet üzerinde davul çalmanın zor olmadığını belirten Daşpınar; “  İlçemiz şu son üç-dört yıldır baya bir gelişme kat etti. Sokaklarımız caddelerimiz büyüdü. İlçemiz genişledi. Bu genişleme yüzünden yaya olarak davulu çaldığımızda uzak mahallelere yetiştiremiyorduk. Sahur vakti çabuk geldiği için zaman kısıtlı oluyordu.  Sahurda davulu duymayan kimse kalmasın diyerek buna bir çözüm getirdik. Herkes davul sesi ile savura uyansın diyerek böyle bir motorize sistem kurduk. Motorize ekiplerimiz ile 1 saatte tamamladığımız işi yarım saate kadar düşürme imkanımız oldu. Bu sayede girmediğimiz sokak, davulu duymayan ev kalmadı” dedi.

-“Yakın mahalleler yine eski usulle çalınıyor”

Yaya olarak 5 -6 kilometre gezilerek davul çalındığını belirten Daşpınar, motorize ekiplerle bunu 3 katına çıkardıklarını ifade etti.

Yakın mesafelerin yine eski usulle çalındığını söyleyen Daşpınar: “ Yakın mahallelerde motosiklet ile çalmıyoruz. Oralarda yine eski usulle, yürüyerek çalan arkadaşlarımız var. Motosiklet ile kısa sürede daha çok yere ulaştığımız gibi, fazla da yorulmuyoruz. Motorize ekipler ile işimiz daha da kolaylaştı" dedi.

> Hüseyin ÜNLÜSOY

> Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign