Mağaralarda Besicilik Yapıyorlar | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Mağaralarda Besicilik Yapıyorlar

İlçemize bağlı Kargın köyünde hayvancılık yapanlar yıllardır köylerinin bitişiğinde ki tepenin yamacında ki mağaralarda koyun ağırlıklı olmak üzere inek ve keçi yetiştiriyor. Mağaralarda Besicilik Yapıyorlar
Bu haber 301 kere okunmuş. 09 Mayıs 2018 Çarşamba - 10:06


Karkın'daki hayvan yetiştiricileri, bölgede yaklaşık 50 mağara bulunduğunu, buraların yaklaşık 100 yıldır besihane gibi kullanıldığını aktardı. Yerleşim yerlerinin besihane yapmaya uygun olmadığı için bu doğal mağaralardan yararlandıklarını belirten köylüler, 20, 30 ve 50 koyun alan mağaralar olduğunu anlattı. Köylüler, kazma, kürekle genişlettikleri bazı mağaraların ise 200'e yakın koyun aldığını bildirdi. Bu mağaraların bulunduğu tepenin yamacında ki dev kayalıkların evlerinin üzerlerine düşme kaygısı yaşadıklarını bildiren köy sakinleri, evlerini bu bölgeden taşımak hem kayalardan kurtulmak yine  yeni besihane yapmak istediklerini aktardı.

Mağaralarda koyun yetiştiren Seyit Karapunar(40), “Ben kendimi bildim bileli hayvancılıkla uğraşıyorum. Gördüğünüz gibi bu tepenin her yerinde hayvan yetişiyor. Mağaralarda besicilik yapılıyor.”diye konuştu.  

Seyit Karapunar’ın babası İsmet Karapunar(79), “17 yaşımdan bu yana bu mağaralarda hayvancılık yapıyorum. Köyümüzde herkes aynı şekilde Atadan kalma bu mağaralar. Rum zamanında kaldığı söyleniyor bu mağaralar.Yerleşim yeri buraya kurulmuş. Tapu geçtikten sonrada köylü dışarı çıkamamış. Besihanede yapamamış. Bu mağaralarda besicilik yapıyor.”diye konuştu.

Ahmet Karapunar(50), ise “ben 50 yaşındayım kendimi bildim bileli buralarda mağarada besicilik yapılıyor. Merayı yerleşime vermiyorlar bizde besihane yapamıyoruz.Bu nedenle mecburen Mağaralarda hayvan yetiştiriyoruz. Yine evlerimizin üzerinde ki bu tepede iki tane büyük kaya var. Yuvarlanırsa bu insanlar büyük tehlikede. 

Veyis Şenal(40), “Köyümüzün geçim kaynağı hayvancılık. Bu mağaralarda hayvancılık yapıyoruz.zor şartlar altında yapıyoruz bu işi. Yine evlerimiz bu tepenin yamacında, tepede de dev kayalar olduğu için kayalar evlerimizin üzerine kayacağı kaygısı yaşıyoruz. Devlet bu duruma bir çare bulsun. Ya evleri taşısın başka tarafa, yada çözüm bulsun.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign