Koruma Altındaki 2 Asırlık Çınar Görkemi ile Büyülüyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Koruma Altındaki 2 Asırlık Çınar Görkemi ile Büyülüyor

Afyonkarahisar’ın Kızılören ilçesinde cami avlusunda bulunan 200 yaşında olan koruma altında ki Çınar Ağacı görkemli büyüklüğü ile görenleri büyülüyor. Koruma Altındaki 2 Asırlık Çınar Görkemi ile Büyülüyor
Bu haber 305 kere okunmuş. 13 Eylül 2018 Perşembe - 11:06


Kızılören İlçesi Ulu Cami bahçesinde bulunan 6 metre 30 santimetre çapında gövdeye, yaklaşık 25 metre yüksekliğe sahip Müze Müdürlüğü tarafında 1995 yılında koruma altına alınan Çınar Ağacı görkemli büyüklüğü ile görenleri büyülüyor. Gövdeden üç ana dalla yükselen ve devasa büyüklüğü ile 2000 metre kare alanı kaplayan ağacı, gören vatandaşlar bu manzara karşısında etkilenirken, yaz sıcaklarından etkilenen ilçe halkı serinlemek ve dinlenmek için çınar ağacının gölgesini seçiyor. Kime vatandaşlarda çınar ağacının yapraklarının bir çok hastalığa fayda sağladığına inandığı için ağacın dökülen yapraklarını topluyor.   

Kızılören Belediye Başkanı MHP’li Ali Erol,ağaçı ilk gören yapancı vatandaşların ağacın görkemli güzelliğinden büyülendiğini söyleyerek “İlçemizde bir çok çınar ağaçları var. En yaşlı olanı da cami avlumuzda bulunan çınar ağacı. Bunu 1995 yılında koruma altına aldırdık. 

Yaprakları dahil çok kıymetli bir ağaç. Bir takım rahatsızlıklara yaprağının su ile kaynatılıp içildikten sonra faydası olduğu söyleniyor.İlgili olanlar bunu biliyor. Geliyor topluyor. Tabi bu Çınar ağacı bizim sembolümüz. Cami avlusuna da denk düşen bir durum. Günün her saatinde çınarın üstünde kuşlar. Altında vatandaşlarımız, cemaat cami çıkışlarında bur da oturur ve dinlenir.” Diye konuş.

Haber : Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign