Kızılören Belediyesi Güneş Enerjisinden 10 Ayda 300 Bin Lira Kar Etti | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Kızılören Belediyesi Güneş Enerjisinden 10 Ayda 300 Bin Lira Kar Etti

Türkiye’nin nüfus bakımından en küçük 11. ilçesi konumunda olan Afyonkarahisar’ın Kızılören İlçe Belediyesi, kendisinden çok daha büyük olan ilçelere örnek olacak bir yatırıma imza attı. Kızılören Belediyesi Güneş Enerjisinden 10 Ayda 300 Bin Lira Kar Etti
Bu haber 92 kere okunmuş. 24 Mayıs 2019 Cuma - 15:56


İlçenin girişinde İller Bankasından aldığı 1 milyon 271 bin lira destekle kurduğu güneş enerji santrali ile güneş enerjisinden elektrik elde etmek adına yola çıkan belediye yatırımlarının karşılığını almaya başladı.

Santralden belediyenin kendi kullandığı elektrik karşılanırken, enerjinin geri kalan kısmından da belediye kasasına girdi sağlanıyor.

Proje kapsamında mülkiyeti belediyeye ait olan 5 bin metrekarelik alan üzerine 960 adet güneş panelinden oluşan güneş enerji sistemleri kurduklarını anlatan Kızılören Belediyesi proje sorumlusu Osman Altınsoy, gazetecilere yaptığ açıklamada belediyenin kullandığı elektrik masraflarını düşürmek için bu projeyi yaptıklarını aktardı.

-“10 ayda 300 bin lira gelir elde ettik”

Yapılan araştırmalar sonucunda 240 kilowatlık bir güneş enerji sistemi kurduklarını ifade eden Altınsoy; “Yaklaşık 2 yıl önce belediye başkanımızın talimatı ile belediye gelirlerimize ek gelir elde etmek ve belediyemizin kullandığı elektrik  masraflarını düşürmek için yaptığımız araştırmalar sonucunda 240 kilowatlık bir güneş enerjisi santrali kurmaya karar verdik. 10 aydır santralimiz çalışıyor. Santralimizde 960 adet güneş paneli bulunmakta ve saatte 240 kilowat elektrik üretme gücüne sahip. İller Bankasından temin ettiğimiz kredi ile bu projeyi gerçekleştirdik. Yaklaşık 1 milyon 271 bin liraya mal ettik. Hesaplarımıza göre projemiz 5 yıl içersinde kendisini ödeyecek. Şuanda aylık 30 bin lira gibi bir gelir elde etmekteyiz. 

10 aydır çalışan santralimiz yaklaşık 300 bin lira gelir sağladı belediyemize. Çevremiz için örnek bir proje oldu. Diğer belediyeler bizi arayarak ve yerinde görerek bizden bilgi alıp yapmak istiyorlar. Bunun yanında vatandaşlar da sık sık nasıl yapılacağını soruyor. Proje ile ilgili onlarıda bilgilendiriyoruz” dedi. 

> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign