Kızılca Köy Muhtarı Karapınar’ın Toplulaştırma Açıklaması | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Kızılca Köy Muhtarı Karapınar’ın Toplulaştırma Açıklaması

İlçemize bağlı Kızılca Köy Muhtarı Ahmet Karapınar, toplulaştırmanın çok önemli bir çalışma olduğunu söyledi. Kızılca Köy Muhtarı Ahmet Karapınar toplulaştırma çalışmalarında çok fazla bir sorun yaşanmamakla birlikte araziler içersinde kalan yüksek kademe, an gibi alanları traktör ile düzeltemedikleri için sorunlar yaşandığını söyledi. Kızılca Köy Muhtarı Karapınar’ın Toplulaştırma Açıklaması
Bu haber 432 kere okunmuş. 24 Kasım 2017 Cuma - 16:13


Karapınar, yetkililerin  arazi içlerinde kalan an ve kademeler ile ağaç köklerini temizlemeleri durumunda çiftçinin de toplulaştırma çalışmalarından memnun kalacağını kaydetti.

Kızılca Köy Muhtarı Ahmet Karapınar, “ 2014 yılında toplulaştırma çalışmaları mülakat çalışmaları hafif hafif başlamıştı. Tarihini bilmiyorum ama bu çalışma 8-10 yıl önce planlanmış bir çalışma. 3 yıl önce mülakata geldiklerinde, mülakat askıları asıldığında vatandaşa ulaşmak için bütün imkanlarımızı kullandık. Vatandaşlara mülakatlara katılmanın önemli olduğunu bildirmeye çalıştık. Çiftçimiz her zaman ki gibi vurdum duymaz davranarak mülakatların çoğuna katılmadı.  Bu yüzden bazı mağduriyetler olabilir. Ama yapıldıktan sonra tarlasını işledikten sonra güzel olduğunu daha iyi olacağını söyleyen çok.  %90’nı memnun,%10’luk kısmı da  mülakata katılmayan, arazisinin nerde yer aldığını, nereye gittiğini bilmeyen  ancak bu yer tesliminde takriben 1 yada 1,5 ay önce yer teslimine başlandı. 

Kızılca, Sorkun,Emirhisar,Hırka , Yumruca,Saltık köylerimizde arazilerimizin kadostura tespit noktaları ile birlikte vatandaşa teslim edildiğinde, vatandaş mülakatların ne kadar  önemli olduğunu anladı. Geç anladı. Bundan sonra yapılacak bir şey olup olmadığını tam bilgi sayipi değiliz. Ama toplulaştırma tarafından şöyle bir eksiklik var,  bazı arazilerde yüksek arazi ve anlar var. Bu an ve kademelerin düzeltilerek  vatandaşa teslim edilmediğinden dolayı vatandaş bu mağduriyeti yaşıyor. Arazisini işleyemediği, süremediği için vatandaş bu konuda mağdur.  

Bazıları ekinini ekemedi. %40 çivarında genel konuşuyorum. Belki %30 dur.  Araziler yer değişiyor. Ahmet’in arazisi Mehmet’e geçiyor. Ahmet ağaçlarını kesmiş fakat kökleri Mehmet’in arazisine verilmiş. İşte vatandaşa ayrı külfiyet biniyor. Devletimiz bunları temizleyerek, anları ve kademeleri yıkarak vatandaşa teslim etse şuna inanıyorum ki çünkü vatandaşın dili ile konuşuyorlar. Şöyle olsa idi daha iyi olurdu. Hiç olmazsa biz kendimiz eziyet çekmezdik tarlamızı işleyebilirdik. Ağaç kökleri, anlar, kademeler bunlar büyük sıkıntı.  Ufak tefek mağduriyetler yaşanlar varmı? İllaki vardır. Şu arazi verimli şu arazi verimsiz.  Ama bu durum %2 dir. Çünkü kendim işin içinde olduğum için kendi arazilerimde aynı. Arazilerimde yüksek kademe olduğu için bende arazilerimi işleyemedim. Traktörün işlemesinin mümkünü yok. Traktörün orda devrilme ihtimali %90.” Dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign