Kızık Mehmet Yaşar İlköğretim Okulunda Bilim Fuarı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Kızık Mehmet Yaşar İlköğretim Okulunda Bilim Fuarı

İlçemize bağlı Kızık Köyünde ki Mehmet Yaşar İlköğretim Okulu öğrencileri haberlerden etkilenerek ‘Duyarlı Otomobil Projesi’ geliştirdi. Kızık Mehmet Yaşar İlköğretim Okulunda Bilim Fuarı
Bu haber 373 kere okunmuş. 09 Mayıs 2018 Çarşamba - 10:11


Kızık Köyü Mehmet Yaşar İlköğretim Okulu bu gün Kızık Düğün Salonunda TÜBİTAK bilim fuarı açtı. Fuarın açışlına İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Karaosman,Okul Müdürü Mehmet Gönen, İlçede ki okulların müdürleri, öğrenci ve veliler katıldı. Fuarda öğrencilerin bir çok projesi sergilenirken, haberlerden etkilenerek ‘duyarlı otomobil projesi’ hazırlayan öğrencilerin projesi ise katılımcıların ilgi odağı oldu. Fuar açılışı öncesi Atatürk’ün fotoğrafının yer aldığı tişörtler ile öğrenciler gösteri sergilerken, gösteriler esnasında öğrencilerin  Atatürk’ün  kalpaklı fotoğrafının, Türk Bayrağının ve ‘Bayrakları bayrak yapan üstünde ki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır’ yazının bulunduğu dev pazıl ise izleyicilerden alkış aldı. Gösteriler sonrası Okulun bitişiğinde bulunan Kızık Düğün Salonunda ki TÜBİTAK Bilim Fuarı protokolün kurdele kesmesi ile açıldı.  

Okulun 8’inci sınıf öğrencilerinden Mehmet Can Dincer ve Melike Mutlu, araç içersinde unutulan çocukların havasız kalmasını önlemek amaçlı ‘Duyarlı Otomobil’ projesi geliştirdi. Öğrenciler 2 adet arduino bilgisayar kiti, hareket sansürü ve mesaj atabilen arduino sistem yardımı ile yaptıkları düzenek ile otomobil içersinde hareketlik olduğunda camlar açılırken, otomobil sahibinin telefonuna da mesaj atan bir sistem yaptı. Bu sistemin geliştirilerek bütün araçlara takılmasını bekleyen öğrenciler bu yöntemle çocukların araçta unutularak havasız kalması önlenmiş olacak. Yine öğrencilerin projelerinden ‘kuluçka makinesi’ sayesinde yumurtalardan 3 tane civciv çıkması sağlanırken, proje kapsamında 2 tane olan ‘kuluçka makinesi’nden bir tanesini köylü vatandaşlar satın aldı. 

Proje yapan öğrencilerden  Mehmet Can Dincer, “ Bizim bu projemizde ki amacımız araç içersinde kalarak havasızlık nedeni ile burun buruna gelen çocukların bu durumdan kurtulmasını önlemek. Burada gördüğünüz gibi araç içersine iki adet arduino bilgisayar kiti,Hareket sansürü ve mesaj atabilen arduino bilgisayar kiti yerleştirdik.  Araç içersinde ki hareketlilik esnasında cam açılıyor ve otomobil sahibine mesaj atılıyor.” Diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign