Kış Gecelerinin Vazgeçilmez Tatlısı “Tel Helva” | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Kış Gecelerinin Vazgeçilmez Tatlısı “Tel Helva”

İlçemizde, soğuk kış gecelerinde yapılan ve pişmaniyenin atası olarak adlandırılan “Tel Helva” kış aylarının vazgeçilmez tatlıları arasında. Kış Gecelerinin Vazgeçilmez Tatlısı “Tel Helva”
Bu haber 200 kere okunmuş. 11 Ocak 2019 Cuma - 10:41


Masrafı az olan ve çeşitli aşamalarla emek isteyerek yapılan tel helvanın malzemelerini leblebi tozu, şeker, su ve limon suyu oluşturuyor.

Yarım kilo suya 1 kilogram şekerin katılarak kaynatılmasıyla başlayan  tel helva yapımında en önemli ve olmazsa olmaz etken karın yağmış olması olduğu belirtildi.

İlçede köy odası geleneğinin yaşatıldığı ortamlarda çekimi yapılan tel helva ilk önce kaynatılarak mat haline gelinceye kadar su ve şekerin karıştırılmasıyla başlıyor. Ardından yarım çay bardağı limon suyunun eklemesi sonrası mat halini alan şerbet kar üzerinde bulunan büyük bir tepsiye dökülerek macun kıvamına getiriliyor.  Usta tarafından yoğrulan macun leblebi tozu ile başka bir tepsiye alınarak katlamalı yöntemle leblebi tozu ile karıştırılmaya başlıyor. 

Pişmaniye kıvamını alıncaya kadar katlama yöntemi ile telletilen mucun ortamda bulunan kişilere ikram ediliyor.

-“Kış gecelerinin vazgeçilmez tatlısı”

Tel helvanın soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez bir tatlısı olduğunu belirten Nigahi Coşkun, yaptığı açıklamada: “Tel helvanın malzemeleri şeker, su ve limondan meydana geliyor. Önce şerbeti hazırlayıp macun kıvamına getiriyoruz. Sonra leblebinin çekilmiş un gibi öğütülmüş tozu ile beraber bunu çekiyoruz. Kış aylarında vazgeçilmez bir lezzet. Soğukta kar üzerinde daha hızlı şoklanıyor ve macun haline geliyor. Sonra alıştırıp tepsinin içersinde leblebi tozu ile çekiyoruz” dedi.

-“Yüz  yıllık bir gelenek “

Tel helva çekimini dedelerinden öğrendiklerini belirten Coşkun, bu geleneği oda kültürüne katılan gençlerede aktardıklarını ifade etti.

Hemen hemen her evde kış geceleri bu tatlının yapıldığını belirten coşkun bu geleneğin yaşatılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirterek şunları söyledi:

“Dedelerimizden gördüğümüz bir gelenek bu tahmini geçmişi 90 – 100 yıldır vardır. Dedelerimizden gördüğümüz şekilde yapıyoruz. Gençlerimizde öğrenmek için buraya gelmişler bizde onlara bu geleneği öğretiyoruz. Bunun püf noktası kış günleri olması soğuk olması ve kar yağarken çekilmesi” dedi.

-“Gençler olarak öğrenip gelecek nesillere akracağız”

“Tel Helva” yapımını öğrenmek için geldiklerini ifade eden Yunus Arslan’da bu geleneği öğrenerek gelecek nesillere aktarmak istediklerini belirtti.

Arslan: “Kış aylarının vazgeçilmez geleneğinden biri olan “Tel Helva”nın yapılışı amcalarımızdan öğrenmek için burada toplandık. İlk kez tattık ve çok hoşumuza gitti. Bu tatlıyı öğrenip İnşallah  gelecek nesillere aktarmayı düşünüyoruz. Öğrendiğimiz kadarı ile bu geleneği geleceğe aktaracağız” dedi. 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign