Kendi yetiştirdiği su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Kendi yetiştirdiği su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor

İlçemizde yaşayan 42 yaşındaki Ali Osman Karakuş, kendi yetiştirdiği su kabaklarını evindeki atölyesinde sanat eserine dönüştürüyor. Kendi yetiştirdiği su kabaklarını sanat eserine dönüştürüyor
Bu haber 65 kere okunmuş. 25 Aralık 2019 Çarşamba - 09:48


Evli ve 3 çocuk babası Karakuş, kabaklardan elde ettiği gelir ile de çocuklarının eğitim masrafını karşılıyor. 

Karakuş, ekiminden hasadına tüm aşamasına emek verilen su kabakları için evinin bir köşesini atölyeye dönüştürdü

Hobi olarak başladı, sanat eserleri yaptı”

Sandıklı’da aslen araştırmacı ve yazar olan Karakuş, aynı zamanda bir kamu kurumunda çalıştığını belirtti. İşlerin oluşturduğu stresi atmak için hobi olarak su kabağı işleme sanatına hobi olarak başladığını ve zamanla öğrenip kendini yetiştirerek sanat eserleri çıkarmaya başladığını anlattı.

Kabak işleme işinde usta olduğunu belirten Karakuş, “Hobi olarak başladığım bu sanatı geliştirdim ve şuan birçok sipariş alıyorum. Bunun yanında kendi kabağımızı da üretmeye başladık. Hem kemdim işliyorum. Hemde ihtiyaç fazlasını da Türkiye’nin birçok noktasına gönderiyorum. Yılda yaklaşık 10 Bine yakın kabak sevkiyatımız oluyor” dedi.

“Çocuklarımı kabaktan gelen gelirle okutuyorum”

Kabak işlemeye başladıktan sonra dışardan birçok talep olduğunu belirten Karakuş, “Zamanla birçok talep almaya başladık. Esas amacımız ticaret değildi. Ama Allah’a şükür siparişlerimiz geliyor çorbamız kaynıyor. Hatta çocuklarımı kabaktan elde ettiğim gelirle okutuyorum diyebilirim. Çünkü aldığımız maaş kesinlikle yetmez. Evimin bir odasını atölyeye çevirdim. Kendi halimde mesaiden sonra günde 3-4 saat çalışarak kabak işlemesi yapıyorum” dedi.

“Hayalinize ne canlandırırsanız onu yapıyoruz”

Vatandaşlardan gelen istek ve talepler doğrultusunda işleme yaptığını ifade eden Karakuş, özellikle özel günlerde kabak siparişinin çok yoğun olduğunu belirtti.

Karakuş, “Resim, fotoğraf veriyorlar bunu işle diyorlar. İstek ve talebe göre bütün süslemeleri yapıyoruz. Ne isterlerse onu elimizden gelenin en güzelini yapmaya çalışıyoruz. Özellikle özel günlerde yoğun talep oluyor. Öğretmenler gününde bir çok talep aldım. Çünkü özel bir hediye, fabrikasyon ürünü olmadığı için bir tek ona özel bir hediye bunun yanında birde bunun içinde aşk var, emek ve sevgi var” dedi.

“ Su kabağı süsleme sanatı çok emek isteyen bir iş”

Üretiminden, tasarım ve işlemesiyle son haline gelmesiyle emek isteyen bir hobi olduğunu belirten Karakuş, “Bu sanatta en büyük şey sabır. Sabır etmek gerekiyor. Desenlere göre bir kabağı işlemek 3-4 güne kadar sürebiliyor. Kabaklardan şekerlik, saat, gece lambası ve vitrin süsü gibi bir çok tasarım yapılabiliyor. Bizim tek isteğimiz yerel yönetimlerin el sanatlarına önem vermesi. Bu sanatların yaygınlaşması ve gelişmesi için yerel yönetimlerden destek bekliyoruz. Bizde bu sanatı öğreterek faydalı olmak  ve çocuklarımıza aktarmak istiyoruz” diye konuştu.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign