Jeotermal Su İle Kışın Ortasında Çilek Yetiştirdi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Jeotermal Su İle Kışın Ortasında Çilek Yetiştirdi

İlçemizde konut ısıtmalarında kullanılan Jeotermal sıcak suyun geri döşüşümüyle kışın ortasında çilek yetiştirerek hayalini gerçekleştirdi. Jeotermal Su İle Kışın Ortasında Çilek Yetiştirdi
Bu haber 181 kere okunmuş. 05 Aralık 2017 Salı - 09:33


İlçemizde yaşayan 52 yaşındaki Adnan Perçin, Sandıklı İstasyon mahallesi yakınlarında 2 bin metrekare alana sera yaparak yer altından çıkan ve Sandıklı’da konut ısınmasında kullanılan Jeotermal suyun geri dönüşümü ile topraksız tarımla çilek yetiştirdi. 

“ÇİLEKLER KOKOBİT İLE TOPRAKSIZ TARIMLA YETİŞTİRİLİYOR” 

Kokobit diye tabir edilen hindistan cevizi kabuğu talaşı ile topraksız olarak çilek yetiştirdiklerini ifade eden Perçin; “Topraksız olarak kokobit bitkisi üzerinde yetiştiriciliği tercih sebebimiz , topraklı tarıma rağmen yaklaşık olarak 6-7 kat fide barındırmaktadır. Bunun yanında topraklı tarımda hastalıklar ve diğer zararlılara müdahale çok çor olmaktadır. Bu tarımda ise hastalıklara anında müdahale şansımız vardır. Seramız Sandıklı’nın şehir ısıtmasından sonra geridönüşüm suyu olan jeoermal su ile ısıtılmaktadır. Dışarda hava sıcaklığı eksi 6-7 derece iken jeotermal su ile seramızın içersi gece ilerleyen saatlerde 11-12 derecede oluyor. Aralık ayının 20-25’inde ticari boyutta bir hasat yapmayı planlıyoruz” dedi. 

“HAYALİM OLAN SERAYI GERÇEKLEŞTİRDİM” 

Minimum alandan maksimum ürün alabilmek için katlı tarım işine girdiklerini belirten Perçin; “İdealim olan bir işi gerçekleştirdim. Katlı tarım, topraksız tarım dediğimiz sistemle Afyonkarahisar bölgesinde olmayan bir çilek serası yaptık. Minimum alandan, maksimum ürün almayı hedefliyoruz. İlçemizde yaklaşık 100 dekar domates serası var fakat çilek serası ilk Afyonkarahisar bölgesinde yok” dedi. 

“ÇİLEKLERİMİZ TAMAMEN DOĞAL OLARAK YETİŞTİRİLİYOR” 

Çileklerin tamamen organik olarak yetiştirildiğini belirten Perçin, doğal yetiştirilen çileklerin arılar tarafından döllendiğini belirtti. 

2 bin metre kare alanda 75 bin fidenin olduğunu belirten Perçin; “Seramız prizma dediğimiz şekille yapılarak üç kattan oluşmaktadır. 2 metre kare alanı topraklı tarım ile yapmış olsaydık yaklaşık 10 bin fide yapmış olacaktık. Çilek bitkisinin fidesi eksi 15’e kadar dayanabilmektedir. Eksi 4 ve 5 gibi hava sıcaklıklarında don vurma olayı yaşanmaz. Zaten jeotermal ısıtma ile ısıttığımız için bu riskleri de ortadan kaldırdık. Genellikle çileklerimize pastahane ve ilçemizde bulunan otellerin yanı sıra Afyonkarahisar’dan da talep gelmektedir. İnşallah bu taleplere de yetişebiliriz” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign