Jeotermal Seralarda Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Jeotermal Seralarda Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor

İlçemizde yaklaşık 800 dekar alana sahip 18 serada topraksız tarım (iyi tarım yöntemi) ve jeotermal su ile ısıtılarak üretilen seralarda mart ayında başlayan hasat devam ediyor. Jeotermal Seralarda Üretilen Domatesler Hasat Ediliyor
Bu haber 239 kere okunmuş. 12 Nisan 2018 Perşembe - 14:18


Her hafta hasat yapılan bir seradan ortalama 60 ton domates elde ediliyor. Yılın üçüncü hasatı yapılan seraların domatesleri TIR’lar ile Ankara,İstanbul ve Bursa illeri başta olmak üzere iç pazarda bir çok yere gönderildiği gibi dış pazarda da Rusya ve Avrupa ülkelerine gönderiliyor. Yine Suudi Arabistan’dan da Sandıklı domatesine talep olurken yakın zamanda Suudi Arabistan’a da domates gönderilmesi bekleniliyor.

Sandıklı Tarım’ın sahibi Murat Dağlı 2004 yılında 10 dönüm alanda topraksız jeotermal sera ile işe başladıklarını belirterek, konut ısıtmasında kullanılan Jeotermal suyun geri dönüşü ile  Sandıklı’nın ilk domates serası kurduklarını aktardı.

Şu anda ilçede aynı yöntem ile üretim yapan 18 seranın yaklaşık 800 bin dekar sera alanında üretimin yapıldığını belirten Dağlı; “ İç Anadolu’da 2004 yılında ilk sera idik. Şuanda iç Anadolu hariç ilçemizde 18 sera olduk. Bu seralar yaklaşık 800 bin metrekare. Seralar ısınmasının jeotermal suyun dönüşümü ile gerçekleştiriyoruz. Kaplıcalardan çıkan ve konutları ısıtan 50-55 derecelik sıcak su ile ısıtmasını sağlıyoruz. 

Bir bakıma da boşa giden suyu değerlendirmiş oluyoruz. Topraksız tarım yapıyoruz. Toprak yerine Sirlanka’dan ithal kokabit Hindistan cevizi kabuğu kullanıyoruz.Üzerinde kaya yünü bulunuyor. Fidelerimiz bunla geliyor. Her yıl genelde dikimleri Aralık ayının 15 ila 25’i arasında yapıyoruz Kasım sonuna kadar gidiyor. Bitkinin 6- 7 salkım olması ile kızarmaya başlıyor. Mart gibi hasat başlıyor. Şimdi yaptığımız hasat Aralık 25 dikimi. Şuan üçüncü salkımı alıyoruz. 3’üncü hastı yapıyoruz. Seralar her hasatta yaklaşık 60 ton civarında ürün elde ediyor.Sandıklı domatesinin kaliteli.Ülkemizin İstanbul,Bursa ve Ankara pazarları gibi bir çok iline gönderdiğimiz gibi Rusya’ya, Avrupa’ya da gönderiyoruz. Yine Sudi Arabistan’dan talep var. Yakın zamanda oraya da gidecek gibi görünüyor. Sandıklı bölgesi çok ışık alan ve jeotermal bir bölge olduğu için yatırım tercihleri bu tarafa kayıyor.” Diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign