Jeotermal Serada Üretilen Meyve Fidanları Yoğun İlgi Görüyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Jeotermal Serada Üretilen Meyve Fidanları Yoğun İlgi Görüyor

Türkiye’nin ilk jeotermal ısıtmalı örtü altı tüplü fidan üretim merkezinde üretilen fidanlar yurt içinde ve yurt dışında yoğun rağbet görüyor. Jeotermal Serada Üretilen Meyve Fidanları Yoğun İlgi Görüyor
Bu haber 49 kere okunmuş. 25 Aralık 2019 Çarşamba - 08:52


Yurt dışında Azerbaycan, Kırgızistan, Rusya ve Suriye’ye gönderilen tüplü fidanlar yurt içinde ise Mersin, Hatay başta olmak üzere meyveciliğin coğrafi olarak uygun olduğu bütün illere gönderiliyor.

İnegöl’de 1940’lı yıllardan günümüze fidan üretimi yapan firma Sandıklı’da kurduğu Jeotermal ısıtmalı teknolojik serada topraksız tarım yöntemiyle yaklaşık 10 yıldır hizmet veriyor.

10 bin 680 metre kare kapalı alanda yıllık 2.5 – 3 milyon fidan üretimi gerçekleştirdiklerini belirten işletme sorumlusu İbrahim Sarıkaynak, Türkiye’de fidan üretimi konusunda en üst seviyelerde olduklarını belirtti.

Jeotermal serada şeftali, erik, badem, kayısı ve ceviz başta olmak üzere talebe göre fidan üretimi yaptıklarını belirten Sarıkaynak, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Burada tüplü fidan üretimi yapmaktayız. Seramız teknolojik bir seradır ve tamamen jeotermal enerji ile ısıtılıyor. Yurt içi ve yurt dışı olmak üzere tüm çiftçilerimize hizmet veriyoruz. 

Genel olarak meyve fidanı üretimi yapıyoruz. Birçok çeşit bünyemizde mevcut. Biz 1 yıl öncesinden sipariş alırız. Yetkililerin isteği üzerine de meyve fidanının üretimini yapıyoruz” dedi.

“Yurt dışı ve yurt içindeki çiftçilere hizmet veriyoruz”

Şuanda firma olarak son siparişleri hazırladıklarını belirten Sarıkaynak, yurt dışında ve yurt içindeki çiftçilerin tüplü fidanların hazır olduğunu belirtti.

Yurt dışında birçok ülkeye gönderim yaptıklarını ifade eden Sarıkaynak, “Fidanlarımız şuan hazırlanıyor ve Nisan - Mayıs ayı gibi çiftçilerimiz ile buluşturacağız. Yurt dışında Azerbaycan, Kırgızistan, Rusya ve Suriye’ye gönderim yapıyoruz. Yurt içinde de meyveciliğe elverişli bütün bölgelerimize gönderim yapıyoruz. Şuan fidanlarımız uyku döneminde. Mevcut son sipariş dikimlerimiz halen devam ediyor. Şubat ayının ortalarına doğru seramızı ısıtmaya başlayacağız ve bitkimizde uyanmaya başlayacak. Fidanlarımızın büyümesi ve uygun ortamı ile alakalı bir süreç takip edeceğiz. Bu süreçte de gerekli hassasiyeti göstererek fidanlarımızı çiftçilerimiz ile buşulturacağız” dedi.

“Tüplü fidan daha erken verime yatar”

Tüplü fidanların diğer fidanlara ve açık köke nazaran tutma oranının daha fazla olduğunu söyleyen Sarıkaynak, bu tür fidanların daha erken verim vermeye başladığını belirtti.

Anaçların klasik olmadığını ve doku kültüründen geldiğini belirten Sarıkaynak, “Anaç fidanlarımız daha erken verim verir. Tat ve aroma olarak da daha güzel ürün verir. Fidan yelpazemizde bir çok anaç türü mevcut. Üretimimiz tamamiyle çiftçinin bizden talebiyle üretim gerçekleştiriyoruz. Geçen yıl para yapmasından dolayı bu yıl da şuan revaçta olan fidan türü nektarin” dedi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign