İlçemize 46 Milyonluk Dev Yatırımlar | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

İlçemize 46 Milyonluk Dev Yatırımlar

Vali Mustafa Tutulmaz Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Sandıklı İlçesine kazandırılacak olan tesislerin temel atma merasimlerine katıldı. İlçemize 46 Milyonluk Dev Yatırımlar
Bu haber 266 kere okunmuş. 11 Nisan 2018 Çarşamba - 10:01


Sandıklı ilçesi merkezinde gerçekleştirilen merasime Vali Mustafa Tutulmaz, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Ali Özkaya ve Hatice Dudu Özkal, DSİ Genel Müdürü Murat Acu, İl Genel Meclis Başkanı Salih Sel, Kaymakam Köksal Şakalar, AK Parti Afyonkarahisar İl Başkanı İbrahim Yurdunuseven, Belediye Başkanı Mustafa Çöl, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Mahmut Saylık, bazı daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Doğalgaz İlçeyi Geliştirecek

4 Tesis ve 46 Milyon TL’lik yatırımlara imza atılan merasimde halka seslenen ve doğalgazın medeniyet olduğuna değinen Vali Mustafa Tutulmaz: “Öncelikle Sayın Bakanımızın selamlarını iletmek isterim. Kendisi “özellikle selamımı iletin en kısa sürede yine kendileri ile birlikte olacağım” şeklinde ifadede bulunmuştur. Ben de üzerimde kalmasın Sayın Bakanımızın selamını tek tek hepinize iletiyorum. Bugün doğalgazın açılışını yapacağız. Doğalgaz denince akla bir yönüyle medeniyet geliyor. Soğuk bir coğrafyadayız dolayısıyla da soğuk kış günlerinin ne kadar zor geçtiğini hepimiz çok iyi biliyoruz. İşte doğalgaz öncelikle hayat konforunuzu güzelleştirecek. Bunun yanında yeni sanayi şehri konumunda hızla ilerleyen ilçemizin sanayisinin daha fazla gelişmesine zaman içerisinde katkı sağlayacaktır. Çünkü üretiminde en büyük sıkıntı yaşanılan şey enerjidir. Daha pahalıdır, üretimi maliyetlidir. Bu da uzun vadede üretimi karlı olmaktan uzaklaştırır ya da rekabet etmekten uzaklaştırır. İşte doğalgaz bu yönüyle çok önemli. SANJET’te burada önemli oranda bir ısınma kolaylığı sağlıyor. Elbette her mahallede yok ve ulaşamayanlarda var, doğalgaz artık SANJET’e ulaşamayanlar için ısınma kaynağı olacak” ifadelerini kullandı.

 Doğalgaz İlçenin Sınıf Atlamasını Sağlayacak

  Yapılan hizmetlerle ilçenin daha yaşanabilir hale geleceğini vurgulayan Vali Mustafa Tutulmaz: “Doğalgaz aynı zamanda ilçemizin sınıf atlamasını da sağlayacaktır. Doğalgaz olan ilçeler daha gözde olan, daha fazla vatandaşlarımızın orada yaşamayı tercih ettiği yerlerdir. Bu yönüyle de doğalgazın önemli olduğunu ifade etmek isterim.  Ancak bunun sadece ilçemize gelmesiyle kalmaması bir taraftan da seri bir şekilde, hızlı bir şekilde bunun kullanıma alınması gerekir diye düşünüyorum.  Sulama ile ilgili sağ olsun Sayın Bakanımız ilimizin her karış noktasını ormanla ve su ile buluşturuyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığının sloganı da “Orman ve Su varsa hayat vardır” diyor, yani yapılan işler ile burası hem ekonomik açıdan daha iyi konuma geldi hem de yaşanılabilir bir alan olmasını sağlayacaktır. Bu yatırım ve hizmetler dolayısıyla Sayın Bakanımıza da huzurlarınızda teşekkür etmek isterim” şeklinde konuştu.

 Termal Kaynaklardan Daha Etkin Faydalanalım

  Termal kaynakların daha etkin ve verimli kullanılması ve özellikle gelen misafirlerden daha fazla yararlanılmasının gerektiğini belirten Vali Tutulmaz şöyle devam etti: “Esas önemle üzerinde durmamız gereken bir hususta termal. İlimizin bu termalden verimli bir şekilde faydalanması gerekir. Sandıklı tarihten bugüne hep termal ile kaplıcasıyla daha yerel tabirle çamuruyla bilinen bir yerdir. Tarihten bugüne buraya ziyaretçi gelmektedir. Bunun en büyük şahitlerinden birisi de benim. Antalyalı olduğum için çok sayıda hemşerimiz buraya çamura gidiyoruz diye gelirlerdi. Ancak bu değeri bizim yeterince kazanca dönüştüremediğimizi düşünüyorum. Bunu sadece otellere gelen misafirlerle bırakmamamız lazım. İlçemize gelen misafirleri cezbedecek yeni yatırımlar yaparak, onları daha fazla buraya çekmeli ve daha fazla kazanç elde edebilir duruma gelmeliyiz.” dedi.

 Termalde Kapasite Artmasına Hazırlıklı Olalım

  Kalkınma planlarından Afyonkarahisar’ın termal yatak kapasitesinin 70 binlerle ölçüldüğünü anlatan Vali Tutulmaz: “Bugün itibariyle ilimizde 24 bin yatak kapasitesi var. Bu 24 bin yatak kapasitesi kalkınma planlarında 70 bin olarak hedefleniyor. Şuanda buranın yatak kapasitesinin en az uzun vadede 3 katına çıkacağını düşünürsek, ilçe olarak, ilçe halkı olarak buna hazır olmamız gerekir. İlçemize gelen misafirlerimizi sadece otellerde misafir ederek göndermemiz, bizim onlardan yeterince faydalanmadığımız sonucunu ortaya çıkarır. Bu durumda bizim ekonomimize ve kalkınmamıza tam anlamıyla olumlu katkı sağlamamış olur” diye konuştu.

  Sandıklı ilçemizde düzenlenen merasimde OGM tarafından orman köylülerinin kalkındırılması maksadıyla 10 aileye gelir getirici tür, 5 aileye Orköy sertifikası ve 3 köye çok maksatlı yangın söndürme tankeri verildi. Ayrıca badem, ceviz, iğde, zerdali ve sedir fidanı türlerinden oluşan toplam 4 bin adet fidan da vatandaşlara ücretsiz olarak dağıtıldı.

  Vali Mustafa Tutulmaz’ın katıldığı programda 28 milyon TL’ye mal edilecek doğalgaz yatırımının açılışı da gerçekleştirildi.

  Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilecek  Sandıklı İlçe Merkezi Üst Havza Kuşaklama, Ekinhisar Göleti Sulaması ile Ekinhisar Kasabası taşkın koruma tesisinin temeli atıldı. Temeli atılan tesislerle 1.290 dekar zirai arazinin modern sulama sistemine kavuşması, Sandıklı ilçe merkezi ve Ekinhisar Kasabasının taşkın zararlarından korunması amaçlanıyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign