İlçemizde TMO Haşhaş Kapsülleri Alımına Başladı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

İlçemizde TMO Haşhaş Kapsülleri Alımına Başladı

İlçemizde Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Ajans Amirliği, morfin yapımında kullanılan haşhaş kapsülü alımına başladı. İlçemizde TMO Haşhaş Kapsülleri Alımına Başladı
Bu haber 227 kere okunmuş. 25 Temmuz 2018 Çarşamba - 11:35


Sandıklı, Hocalar ve Kızılören ilçe merkezi ve köylerinde haşhaş üretimi yapan üreticiler, haşhaş kapsüllerini geçen perşembe Sandıklı TMO Amirliği'ne teslim etmeye başladı. 50 gün içerisinde kapsül alımının tamamlanması bekleniyor. 3 ilçeden toplam 1200 ton civarında kapsül alımı hedefleniyor. Alınan haşhaş kapsülleri Bolvadin Alkaloid Fabrikası'na işlenmek ve morfin üretilmek üzere gönderilecek.Çiftçiler haşhaş kapsülünü randevu sistemi ile teslim ederken, kilogramı 4 lira 25 kuruşa alınan kapsülün içindeki yabancı madde, morfin oranı ve rutubet oranına göre fiyatlarda artış veya azalış olabiliyor. Bunun dışında bu yıl uygulanan 2 bin dekar alanda sözleşmeli ekim yapıldı. Yapılan sözleşmeli ekimde ofis haşhaşı ve kapsülü birlikte kilogramını 8 lira ya alımını yapıyor. Sözleşmeli ekimden ise 120 ton alım bekleniyor.

Üreticilerden Hasan Erden, “Fiyatlar iyi ama bu yıl mahsullerde sıkıntımız oldu. Ürünün yetişme döneminde yağışlarda ki dengesizlik ürünlerde verimi düşürdü. Ürünleri etkiledi. Gelişme olmadı.” Diye konuştu  Bir diğer üretici Yaşar Çelik, “Kapsülümüzün kilosu şuan 4 lira 25 kuruşa satılıyor. Geçen yılda aynı fiyattı. Mazot, işçilik ve gübre gibi girdilerin fiyatları ise yükseldi. Bu durum üreticiyi zor durumda bırakıyor. Zaten üretici arpa ve buğday gibi ürünlerden de zarar ediyor” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign