İGM Üyesi Utsal: “Akdağ, Uzun Göl’e Alternatif Değil, Uzun Göl, Akdağ’a Alternatif Olacak” | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

İGM Üyesi Utsal: “Akdağ, Uzun Göl’e Alternatif Değil, Uzun Göl, Akdağ’a Alternatif Olacak”

İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Utsal Akdağ tabiat parkına yapılan yatırımlar ile doğa turizminin noktası haline geleceğini belirtti. İGM Üyesi Utsal: “Akdağ, Uzun Göl’e Alternatif Değil, Uzun Göl, Akdağ’a Alternatif Olacak”
Bu haber 333 kere okunmuş. 25 Nisan 2018 Çarşamba - 11:18


Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde 2 bin 500 rakımlı Akdağ’da bulunan 10 Bungalov evin yanında, Butik otel, cami ve osmanlı kemeri şeklinde köprülerin yapılacağını belirten İGM üyesi Utsal, “Akdağ, Uzun Göl’e alternatif değil, Uzun Göl, Akdağ’a alternatif olacak” dedi. 

Akdağ`ın 1600 metre yüksekliğinde bulunan Kocayayla`da doğa turizmi için kurulan 10 adet Bungalov evinin elektrik ihtiyacı güneş enerji sistemi ile sağlandığını aktaran Utsal,  gazetecilere yaptığı açıklamada; “ Bungalov evlerinin çatısında bulunan 96 panel güneş enerji sistemine 25 KW elektrik üretimi yaparken, üretilen elektrik oluşturulan elektrik depolama merkezinde depolanıyor. Daha sonra Bungalov evlerinin elektrik hatlarına bu depodan elektrik verilirken, sistem evler içersinde bulunan buzdolabı ,televizyon,aydınlatma ve çevre aydınlatma gibi ihtiyaçları kesintisiz karşılıyor. Sistemde elektrik enerjisi %40’ın altına düştüğünde ise sistem içersinde bulunan jeneratör devreye giriyor.  Bu şekilde bu evlere kesintisiz elektrik verilmiş oluyor. 

Öte yandan Akdağ’a yakın zaman içersinde elektrik hattı döşenmesi planlanırken, doğa turizmini canlandırmak bölgeye amaçlı yaban hayvanları için gölet ve restoran yapıldı. Yine butik otel ve cami yapılması planlanan bölge kış ve yaz boyunca doğa turizmine kazandırılması planlanılıyor.  Burda bulunan 10 tane kır evi var. Bu evler baharla birlikte yazın sonuna kadar misafirlerin hizmetine sunulmakta ve kiralanabilmektedir. 

İçersinde banyosu, mutfağı, 6 kişinin barınabileceği 2 oda bir salon şeklinde. İki senedir elektrik ihtiyacı güneş panelleri sayesinde karşılanıyor. Bu güneş enerjisi ile üretilen elektirik buranın buzdolabı,televizyon ve aydınlatma kullanılmakta ve bunlara yeterli olmaktadır. Ama ihalesi yapıldı yakın zaman içersinde Akdağ’a elektrik hattı çekilecek. Yine bu evlerimizin yanı sıra karşı tarafa bir cami ve bir butik otel yapılacak. Yine bir tane Osmanlı kemeri yapılması planlanılıyor. Arka tarafına doğru da bir buçuk metre derinliğinde yüzme havuzu yapılması planlanılıyor. Nasip olursa Uzun göl’e alternatif değil,Uzun göl Akdağ’a alternatif olacak. Kış ve yaz turizmcileri Akdağ’a bekliyor herkesi davet ediyoruz. Bu Akdağ tabiat parkını ilçemize kazandıran Orman ve Şu İşleri Bakanımıza çok çok teşekkür ederiz. Kendisine minnettarız” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign