Huzurevi Sakininden TSK’nın Yerli Araçlarına Nazar Boncuğu | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Huzurevi Sakininden TSK’nın Yerli Araçlarına Nazar Boncuğu

İlçemiz Hüseyin Develi Termal Huzurevinde kalan 66 yaşındaki Turan Kaplan Türk Silahlı Kuvvetlerinin yerli tank ve jetleri için 35 adet nazar bocuğu süsü yaptı. Huzurevi Sakininden TSK’nın Yerli Araçlarına Nazar Boncuğu
Bu haber 245 kere okunmuş. 03 Nisan 2018 Salı - 13:19


Halk Eğitim Merkezi Hayat Boyu Öğrenme kursundan 13 günde öğrendiği nazar boncuğu örme sanatını kullanarak nazar boncuğu ve küçük çakıl taşları ile Türk Bayrağı figürlü tepsi yaptı. 

Sandıklı Hüseyin Develi Huzurevi'nde yaklaşık 3 yıldır kalan işçi emeklisi Turan Kaplan, 2015 yılında Dağlıca- Yüksekova yolunda 16 askerin şehit olduğu saldırı nedeniyle büyük üzüntü duyarak, şehitler anısına Timurlenk Tepesi'nin yamacına çakıl taşlarıyla 220 metrekarelik Türk bayrağı yapmıştı. Kaplan, daha sonra 2016 yılında çocuklar ve gençler için aynı tepeye 217 metrekarelik ve 300 metrekarelik bayraklar yaptı. 

İlçede halk arasında 'Bayrakçı Dede' olarak tanınan Turan Kaplan, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'e yönelik başlattığı 'Zeytin Dalı Harekatı'nın ilk günlerinde harekata katılan askerlere ulaştırmak için emekli maaşıyla 150 çift çorap ve 10 bere alarak gönderdi. 

Kaplan, şimdide Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde düzenlenen Hayat Boyu Öğrenme kursuna katıldı. Kursta ‘Zeytin Dalı Harekatı’nda kullanılan yerli jet ve tanklara takılmak üzere 35 tane nazar boncuğu hazırladı. İp, boncuk ve nazar boncuklarını bir araya getirerek ören Kaplan, hazırladığı nazar boncuklarını Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü aracılığı ile yerli tank ve jetlere takılmak üzere  Afrin’e göndermeyi planlıyor. 

Yine Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde ki kursta küçük çakıl taşları ile yaptığı Türk Bayrağı işlemeli hediyelik tepsiyi de Cumhur Başkanı Recep Tayip Erdoğan ile de görüşerek ona armağan etmek istediğini söyledi.

Kaplan; “11-12 günlük bir sanat öğremenim ile öğrendiğim el sanatlarının 35 tane yerli tanklarımıza takılmak üzere nazar boncuğu yaptım. Arkadaşlarımız üretsin benimde 35 nazar boncuğum onlara armağanım nazar değmesin. Katkım bu kadar. İsterdim ki Türkiye’nin her yerindeki tanklara yapayım. Oda zaman ile, hedeflerim var. İnşallah başka bir zaman bir bu kadar daha yapabilirim. Halk eğitime gittim kurs verdiler bana öğretmenim var ve bu el sanatını bana öğretti. Yarın sabah bunları Halk Eğitim Merkezine vereceğim onlar “bize getir biz göndeririz” dediler. Bunlar Afrin Zeytin Dalı Harekatına katılan tanklarımız ve jetlerimiz için” dedi.

Yine Halk Eğitim Merkezi kursundan öğrendiği el sanatı ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için çakıl taşlarından Türk Bayrağı figürlü tepsi yaptığını ifade eden Kaplan; “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde herkes kalemle yapıyor bende düşündüm taşındım çakıl taşları ile yaptım. Sayın Cumhurbaşkanıma hediye etmek istiyorum. Ama benle buluşur, ama gönder dinilir gönderirim” dedi. 

Askerlerimiz,millete ve devlet için bir şeyler yapmak ve faydalık olmak istediğini dile getirerek, “Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde 12 günlük çalışmam  ile yerli tank ve jetler için nazar boncuğu yaptım. Onları nazardan korunmasını istiyorum. Katkım olsun istiyorum. Gönlüm isterdi Türkiye’de ki bütün tanklara göndereyim. Ama elimden gelen bu kadar. Katkım bu kadar. Boncuk, ip ve nazar boncuğu ile ördüm.” Dedi.

2015 yılından beri Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ile buluşmak için çalıştığını ancak buluşamadığını söyleyen Kaplan, “Düşündüm taşındım Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünde ki kursta çakıl taşları ile tepsi üzerine Türk Bayrağını işledim. Cumhurbaşkanıma bunu hediye etmek istiyorum. Ama benle buluşsun bizzat vereyim. Ama önder desin göndereyim.  Buluşursam sevinirim. 2015 yılından beri buluşmak istedim ama buluşamadım” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign