Huzurevi sakini Turan Kaplan’dan 'Yaşlılar Haftası” Makrome Sergisi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Huzurevi sakini Turan Kaplan’dan "Yaşlılar Haftası” Makrome Sergisi

Hüseyin Develi Huzurevi’nde kalan 65 yaşındaki Turan Kaplan, makrome kursundan öğrendiği teknikle yaptığı ürünlerin sergisini açtı. Huzurevi sakini Turan Kaplan’dan
Bu haber 187 kere okunmuş. 20 Mart 2019 Çarşamba - 09:20


Huzurevi sakini Turan Kaplan, 15 Temmuz Demokrasi meydanında 176 saatte yaptığı el emeği ürünlerinin sergisinin açılışını gerçekleştirdi.

Sandıklı halkı tarafından doğaya çakıl taşları ile yaptığı Türk bayrakları nedeniyle “Bayrakçı Dede” olarak bilinen Kaplan’nın sergi açılışına Sandıklı İlçe Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Halk Eğitim Müdürü Mustafa Yavuz, Hüseyin Develi Huzurevi Müdürü Hüsrev Bayar, huzurevi sakinleri ve vatandaşlar katıldı.

Sergisinin açılışını yaşlılarında birşeyler yapabildiğini göstermek adına yaşlılar haftasında açtığını ifade eden Turan Kaplan Halk Eğitim Merkezi kursundan öğrendiği kurs sayesinde bu ürünleri yaptığını belirtti.

Elinden geldiği ölçüde makrome işleri yaptığını belirten Kaplan; “Kurstan öğrendiğim mokreme tekniği ile çocuk beşikleri, hamak, bebek, tablo, el işlerini yakın bir zamanda yaptım. Bugün de burada sergimizin açılışını yaptık. Güzel bir anı ve güzel bir hatıra olmasını istedim. Tek isteğim şehit ve gaziler olmasın ki, bende dağlara bayrak yapmayayım. PKK belasından kurtulmuş olalım inşallah. Yeni Zellanda’da şehit düşen müslüman kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.” Dedi.

-“Serginin gelirini yaptığım bayrakların bakımına harcayacağım”

Sergideki ürünlerin bir çoğunu kendi yaptığını ifade eden Kaplan şöyle konuştu:

“Buradaki ürünlerin hemen hemen yüzde 80’i benim kendi el emeğim. Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğündeki hocamla birlikte günde 4-5 saat kurs gördüğüm süre içersinde yaptım. 176 saatte bu ürünleri tamamladım. Benim kendi emekli maaşım var. Buradan kazandığım paraları doğada dağa yaptığım bayrakların boyası, cilası, bakımı ve tel örgüsü için harcayacağım. Doğaya yaptığım en küçük bayrağımın büyüklüğü 330 metre bunların bütün bakımlarını yapacağım. Herkese teşekkür ederim” dedi.

-“ Yaşlılık demek, atıl bir köşede kalan demek değildir”

Bayrakçı dedenin sürekli üretim yaptığını belirten Sandıklı İlçe kaymakamı Eflatun Can Tortop; “Turan amcamız, bayrakçı dedemiz sürekli üretim yapıyor. Yaşlılık demek, atıl bir köşede kalan demek değildir.  Yapıldığı zaman üretildiği zaman, birde beceriniz yeteneğiniz var ise ortaya çok güzel ürünler koyabiliyorsunuz. Turan amcamızda bugün burada 176 saatte ürettiği ürünleri sergiliyor. Bu vesile ile tüm amcalarımızın, ninelerimizin, dedelerimizin bütün büyüklerimizin yaşlılar haftasını kutluyorum” dedi.

-“Rabbim daha güzellerini yapmayı nasip etsin”

Sergiye katılan Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, serginin Sandıklı’nın en güzel yerinde sergilediğini belirtti.

“Turan amca sizim için, ülkemizin bayrağını en güzel şekilde dalgalandıran çok güzel çalışmalara imza attığını” söyleyen Çöl şöyle konuştu; “Muhteşem eserler eline, emeğine, yüreğine sağlık. Yaptığı el emeği göz nuru eserlerini Sandıklı ve Belediyemizin en güzel yerinde sergiliyor. Rabbim inşallah daha güzellerini yapmayı nasip etsin. Ben canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi. 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign