Hüdai Kaplıcalarında “Çamur Festivali” Düzenlendi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Hüdai Kaplıcalarında “Çamur Festivali” Düzenlendi

İlçemizde 2 bin yıllık tarihi bir geçmişe sahip Hüdai Kaplıcalarında Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında “Çamur Festivali” düzenlendi. Hüdai Kaplıcalarında “Çamur Festivali” Düzenlendi
Bu haber 168 kere okunmuş. 15 Nisan 2019 Pazartesi - 18:12


Hüdai Kaplıcalarında bulunan Termal bir otelde Sandıklı Belediyesinin katkıları ile gerçekleştirilen ve bu yıl ikincisi düzenlenen Çamur Festival kapsamında, “Çamur Futbolu”, “Halat Çekme”, ve “Glatyatör” oyunları sergilendi.

“-Herkesi çamura yatmaya buraya bekliyoruz”

Sandıklı’nın tarihden bu güne termaller ile ünlü bir merkez olduğunu ifade eden Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hüdai Kaplıcalarda 5 yıldızlı ve 4 yıldızlı otelleri ile Belediyenin değişik apartları ile termal turizme ve özellikle çamuru ile ünlü termal turizme önemli bir hizmet sunmaktadır. Bir tabir vardır “çamura yatmak“ olumsuz anlam ifade eder. Ama çamura yatmanın mubah olduğu, uygun olduğu, tavsiye edildiği yer Sandıklı’dır. Bütün herkesi bu çamura yatmaya buraya davet ediyoruz. Sandıklı’da termal ve çamurun birleşmesi ile birlikte kür uygulanmakta ve kürün sonucunda bir çok hastalığa iyi geldiği ifade edilmekte. Yıllardan beri burada bu hizmet verildiğine göre demek ki bir faydası var ki insanlar buraya gelmeye devam ediyorlar. Önce macera olarak düşünsünler. Sonra tedavi olarak düşünsünler. Artık burada çamur futbolu da başlattık. Çamur futbolu da artık bundan sora burada bir gösteri olarak ortaya çıkacak. Çamurun üstünde halat çekmeyi burada denedik. İnşallah bundan sonra burada çamurla ilgili her türlü etkinlik Sandıklı’da olacaktır” dedi.

“-Çamurda Japonya’dan sonra, Sandıklı geliyor “

Hüdai Kaplıcalarının 2 bin yıllık bir geçmişe sahip olan termal havzadan oluştuğunun altını çizen Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl, “Hüdai kaplıcalarını esas kılan şey, çamurun ülke ve dünya çapında en özel olduğu yer olmasıdır. Bizim burada çamur banyoları bir çok hastalığa deva olan ve şifa veren muhteşem bir yerdir. Termal su ile toprağın birleşmesi ile mayalanan çamurun şifa kaynağının en önemli bölgesidir. Dünya coğrafyasında Japonya ülkemizde ise Sandıklı çamur banyoları bakımından en ünlü merkezlerden bir tanesidir. Dünya çapında suyumuzun kalitesi mineral bakımından 3. Sırada yer almaktadır. Buda bizi bu bölgenin termal bakımından doluluğunu ve termal bakımından şifa olduğunu göstermektedir. Bizde bu vesile ile turizm haftası kapsamında Çamur Festivalleri yapmaya başladık. İkincisini gerçekleştiriyoruz. Bu şifa kaynağının hem dünya çoğrafyasında hemde ülkemizde reklamının yapılmasını sağlıyoruz” dedi. 

Festivale Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Kaymakam Eflatun Can Tortop, Belediye Başkanı Mustafa Çöl, Afyonkarahisar İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Tanır, Park Termal Otel Müdürü Ahmet Yılmaz, Sandıklı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Kaşdaş ve çok sayıda davetli katıldı.

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

>>> Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign