Hobi Serasında Jeotermal Su İle Muz Ürettiler | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Hobi Serasında Jeotermal Su İle Muz Ürettiler

İlçemizde 300 metrekarelik hobi serasında ilk defa muz üretimi gerçekleştirildi. Hobi Serasında Jeotermal Su İle Muz Ürettiler
Bu haber 314 kere okunmuş. 05 Ekim 2018 Cuma - 10:07


İlçede domates serası bulunan Kozanlar tarımda farklı ürünler denediklerini belirten Kozanlar Tarım Ziraat Mühendisi Melike Taş iki yıldır çeşitli ürünler üzerinde farklı denemeler yaptıklarını belirtti.

Muz denemesinin başarılı olduğunu belirten Ziraat Mühendisi Melike Taş 3 muz ağacından yaklaşık 50 kilogram muz aldıklarını belirtti. 

“Domates iklimlendirmesi ile muzları iklimlendirdik”

İlk kez muz denediklerini belirten Taş, gazetecilere yaptığı açıklamada; “5-6 tane muz fidesi diktik. 5 tane olduğu için birbirinin arasında hava geçişi sağlanmadığı için 3 tanesi verimli hale geldi ve diğer iki tanesini söktük. Aynı domates iklimlendirmesi ile muzlarımızda iklimlendi. Burası küçük ve yazında daha sıcak olduğu için tam muz iklimi oldu. Domates küçük sera olduğu için biraz evresiz kaldı.  Küçük sera olduğu için daha sıcak ve nem istedi buda tam muzun istediği bir ortam oldu. 14 ay sonra meyve vermeye başladı. Bu şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz” 

“Daha iyi sonuç alabilir isek, muz serasa yapacağız”

İki yıl daha gözlemleme yapacaklarını belirten Taş; “ Daha iyi sonuç alabilir isek, tamamen ürünlerimizi domates yerine muza çevirebiliriz. Kışın ısıtmasını Jeotermal su ile sağlıyoruz. Şuan seri üretimimiz yok ama göz önünde bulunduruyoruz” dedi. 

Haber: Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign