Hayvanseverler Yaban Hayatı İçin Yem Bıraktı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Hayvanseverler Yaban Hayatı İçin Yem Bıraktı

Sandıklı Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği yoğun kar ve soğuk nedeniyle hava koşullarından olumsuz etkilenen yaban ayvanları için doğaya yem bıraktı. Hayvanseverler Yaban Hayatı İçin Yem Bıraktı
Bu haber 234 kere okunmuş. 09 Ocak 2019 Çarşamba - 11:00


Sandıklı –Şuhut yolu üzrinde bulunan Bin 880 rakımlı Çakmak Tepe’ye Belediye’nin araç desteği ile çıkan dernek üyeleri 25 balya saman, 1 ton buğday ve yulaftan oluşan yemleri doğada farklı noktalarda paylaştırdı.

Zaman zaman yoğun kar nedeniyle yolda kalan gurup üyeleri araçları iterek zorlu doğa koşullarında yol almaya çalıştı.

Kış aylarında her yıl düzenli olarak yaban hayatı için doğaya yem bıraktıklarını belirten Sandıklı Süs Tavukları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği Başkanı Ali Keskin, doğaya yem bırakmanın yaban hayatı için önemli olduğunu vurguladı.

Dernek çatısı altında bir çok kişinin bahçesinde ve evinde hayvan yetiştirdiğini belirten Keskin gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

“Dernek üyelerimiz besledikleri hayvanların yanı sıra yaban hayatı ve sokak hayvanlarına da elinden geldiğince besleme çalışması yardımı yapıyor. Yaban hayvanları malum kış şartlarında bir nebzede olsa yardıma ihtiyacı var. Bizlerde dernek üyeleri olarak elimizden geldiğince yardım etmeye çalıştık. Şuana kadar 4 bölgeye 25 balya saman, 1 tonun üzerinde tahıl buğday bıraktık, birkaç noktaya daha bırakacağız. Hayvana şiddete hayır diyoruz” dedi.

Sandıklı Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü olarak dernek üyelerine yemleme çalışmaları için araç desteği sağladıklarını belirten Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Ali Osman Düz, bölgenin yaban hayvan çeşitliliğinin yoğun olduğu bir bölge olduğunu belirtti.

Bulunan alanda özellikle yılkı atların varlığının yüksek olduğunu belirten Düz şunları söyledi:

“Araçlarımızla çıkabildiğimiz yere kadar çıkmaya çalıştık. Yaban hayvanları gibi sokak hayvanları için çalışmalarımızda var. Kış ayındayız, çıktığımız alan ormanlık değil dağlık tepelik alanlar. Araçlarımız da 4x4 değil ama çıkabildiğimiz noktaya kadar ulaştık. Bulunduğumuz alanda yılkı atları mevcut. Aynı zamanda tavşan, keklik, tilki ve domuzlar bulunmakta. Tabi bu hayvanlar aç kaldıklarında aşağı köylere kadar inebiliyorlar. Bu çalışmamız ile bunları da engellemek istiyoruz. Akdağ’da da çalışmalarımız olacak. Milli Parklarda Akdağ’daki yaban hayatı için bize yardımcı oluyor. Yem yardımı yapanlara teşekkür ediyorum”dedi. 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

>>> Ahmet DAĞLI

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign