Haşhaş Tarlaları ‘Mor Beyaz’ Renklere Büründü | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Haşhaş Tarlaları ‘Mor Beyaz’ Renklere Büründü

Afyonkarahisar’a adını veren, halk arasında “haşhaş” olarak ifade edilen “afyon” bitkisi, mayıs ayında Afyonkarahisar’ın tarlalarında “mor beyaz” renkleriyle görsel şölen oluşturuyor. Haşhaş Tarlaları ‘Mor Beyaz’ Renklere Büründü
Bu haber 140 kere okunmuş. 28 Mayıs 2019 Salı - 17:02


Türkiye’nin en önemli haşhaş üretim merkezi Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesine bağlı köylerinde ekimi yapılan tarlaların Afyonspor’un da renkleri olan mor-beyaz çiçeklere bürünmesi dikkati çekiyor.

Türkiye'deki üretimin yüzde 90'ının Afyonkarahisar ve çevre illerinde yetiştirildiği haşhaş, yöre halkının önemli geçim kaynaklarından birisi arasında yer alıyor.

Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) denetimi altında yetiştirilen haşhaş, ilkbaharda beyaz ve mor renk çiçek açıyor. Mevsim koşullarından çok fazla etkilenen, soğuk ve sıcağı sevmeyen bitki, üreticiler tarafından durumuna göre en az iki kez çapalanırken yazlık ve güzlük haşhaş olmak üzere sulama sıklığıda değişiyor.

Sofraları süslemesinin yanı sıra tıpta ilaç yapımında kullanılan bitki, kozmetik sanayisinin de vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Sandıklı İlçesine bağlı Sorkun köyünde haşhaş üretimi yapan çiftçi Mevlüt Tunç gazetecilere yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar’ın simgesi olan haşhaşların her yıl Mayıs ayında çiçek açtığını ifade etti.

“-Çiçek rengine göre ürün rengi değişiyor”

Afyonspor”un renkleri olan ‘mor beyaz’ renklere tarlaların büründüğünü söyleyen Tunç; “Her yıl bu dönemde afyonlar çiçek açmaktadır. Beyaz haşhaşın çiçekleri beyaz renkte, siyah haşhaşın renkleride mor renkte çiçek açıyor. Çiçekteki rengine göre kapsülün içindeki ürün rengide değişiyor.  Allah’a şükür bu yıl haşhaşlarımız iyi durumda” dedi. 10 dönüm haşhaş ekteğini belirten Tunç, iki sulama gerçekleştirdiğini ve dönümünden 20 ölçek haşhaş beklediğini söyledi.

“-Haşhaş kapsülü ve haşhaş fiyatlarından memnunuz”

Haşhaşın üretim aşamasını anlatan Tunç şunları kaydetti: “Her yıl Ekim ayında toprak hazırlanır ve ekilir. Bahara doğru çıktığında çapası yapılır iki defa. Gübresi atılır, ilacı atılır sonra sulama başlar. Ekim durumuna göre de güzlük olursa iki sefer yeterli, yazlık olursa da 3-4 sefer sulama yapılıyor. Kozak döneminde sulamak sakıncalıdır. Çiçeği dökmeye başladığı zaman haşhaşta sulama gereksizdir. Birkaç yıldır haşhaş fiyatları iyi, kapsül fiyatlarıda iyi çok memnunuz. 1 ölçek 14-15 kilograma tekabül ediyor. İyi tarlada 2 dekarda 20 ölçeğe kadar verir. Biraz kötü olursa 14-15 olur daha altına düşmez” 

“- Köye gelenler tarlalarda özçekim yapıyor”

Akdağ tabiat parkının eteklerinde bulunan Sorkun köyünden geçen vatandaşların tarlaları görünce özçekim yaptığını belirten Tunç son olarak şunları söyledi: “ Her yıl Mayıs’ın 15 ile Haziran’ın 15 arası beyaz ve mor renge bürünen tarlalarımızda Akdağ tabiat parkına gelen misafirler yolda durarak hatıra fotoğrafları çektiriyorlar” dedi. 

> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign