Eskici Ünsal, Elinde 150 Kilogram Göktaşı Olduğunu İddia Etti | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Eskici Ünsal, Elinde 150 Kilogram Göktaşı Olduğunu İddia Etti

İlçemizde eski eşya alım satımı ile uğraşan 43 yaşındaki Ahmet Ünsal elinde 150 kilograma yakın göktaşı olduğunu iddia etti. Eskici Ünsal, Elinde 150 Kilogram Göktaşı Olduğunu İddia Etti
Bu haber 413 kere okunmuş. 07 Kasım 2018 Çarşamba - 10:20


İlçede 17 yaşından bu yana eski eşya alım-satımı yaptığını belirten Ahmet Ünsal, 1970 yılında Afyonkarahisar ‘ın Hocalar İlçesine bağlı Kocagöl merasında bulunup kendisine getirilen taşların göktaşı olduğunu  söyledi.

Bulunan en büyük parçanın 7 kilo 400 gram olduğunu belirten Ünsal, taşı numune için parçaladığını İsviçre, Almanya ve Fransa’ya gönderdiğini kaydetti. 

Yakın dönemde 5 kilogramlık benzer bir taşın Amerika’da 632 bin dolara satıldığını belirten Ünsal, elindeki taşın Amerika’daki taşa rakip olduğunu söyledi.

“Taşın incelenmesi için yurt dışına numuneler gitti”

Elindeki göktaşının Amerika’da satılan taştan daha kaliteli olduğunu idda eden Ünsal gazetecilere yaptığı açıklamada;  “Bu taş metoorid yağmurunda 1970 yılında düşmüş.  Batman’daki metoor yağmurunda köylünün bu taşları topladığını ve bu taşların alınıp satıldığını duyan Hocalar ilçesindeki bir çoban arkadaşımız bu taşları Hocalar İlçesi Kocagöl mevkiinde bulup bana getirdi. Geldiğinde 7 kilo 400 gramdı. Numune için kırarak yurt dışına gönderdim Şuanda 6 kilo 800 gram civarında. Metoor yağmurundan toparlanan göktaşları irili ufaklı toplamda 150 kilogram göktaşı var elimde. 1970’li yıllarda yağan metoor yağmurunda köylüler “başımıza taş yağıyor” diyerek korkarak içeri kaçıyorlar. Bu olayı bilen ve yaşayan insanlar hala Hocalar ilçesinde mevcuttur” dedi.

“Taşları almak isteyenler önce  incelettirebilir”

“İsteyen olursa istediği kadar taş elimde var” diyen Ünsal, taşlarla ilgilenenlerin taşları almadan önce incelebileteceklerini söyledi.

Ünsal; “ Elimde 150 kilograma yakın metoor taşı mevcut. Kafasına yatmayan kişi gelip bunu inceleyebilir, incelettirebilir. Bu işlerinde hilesi çıktı çünkü. Baksın inceletsin ona göre alsın. Daha önce benden bunu tesbihciler, tesbih yapmak için istedi. Kafama yatmadığı için vermedim” dedi.

“Kuyumcunun değerli taş ölçme aleti, göktaşı numunesine tepki veriyor”

İlçede kuyumcu olan Ali Arslan, göktaşı numunesinin kuyumcularda bulunan değerli taş ölçme aletinde tepki verdiğini belirtti.

Taşın içersinde mutlaka bir maden olduğunu ve ölçme cihazının buna tepki verdiğini belirten Ali Arslan ; “Cihazı taşa değirdiğimizde tepki veriyor. Bu cihaz normal taşa kesinlikle tepki vermiyor. Bu taş aksine neresini cihazla ölçsek tepki veriyor. Bunun içersinde mutlaka bir maden var. Pırlanta, yakut veya zümrüt diyemiyorum kuyumcu diliyle ama demirde olabilir, alimunyum da olabilir veya gökten gelebilen herhangi bir madende olabilir. Bu taşın incelenmesi gerekli. Yapılan incelemeden sonra ne olduğu ortaya çıkar” dedi. 

Haber: Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign