Dünyanın En Ucuz Isınma Sistemlerinden Bir Tanesi Sanjet | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Dünyanın En Ucuz Isınma Sistemlerinden Bir Tanesi Sanjet

İlçemizde konut ısınması ve seralarda kullanılan Sanjet jeotermal ısıtma sistemi ile şehrin yaklaşık yüzde 85’i ısınma sağlıyor. Dünyanın En Ucuz Isınma Sistemlerinden Bir Tanesi Sanjet
Bu haber 288 kere okunmuş. 23 Kasım 2018 Cuma - 09:04


Dünyanın en ucuz ısınma sistemlerinden biri olarak gösterilen Sanjet’in yanında şehrin kalan yüzde 15’lik kısmın yüzde 10’u doğalgaz, yüzde 5’lik kısım ise kömür ile ısınma sağlıyor.

“Hava kirliliğinin en az olduğu ilçelerden bir tanesi Sandıklı”

Bu ısınma sistemi ile çevre kirliliği ve hava kirliliği bakımından Sandıklı’nın dünyanın sayılı şehirlerli arasında yer aldığını belirten Sandıklı Belediye Başkanı Mustafa Çöl gazetecilere yaptığı açıklamada;” Sandıklı hava kirliliğinin en az olduğu ilçelerden bir tanesi. Tabiki Sandıklı’yı ısıtmak bir çevre projesidir. Aynı zamanda jeotermalin dönüşümü ile sağlanan bir çok projede buna bağlıdır. Bu çalışmanın başlığında biz Sandıklı Sanjet Anonim Şirketini devraldığmızda yaklaşık 3,5 milyon lira bir zararı vardı. 1,5 yıllık bir zaman zarfında biz bunu 2 milyon lira kar eden bir şirket haline getirdik” dedi.

“Vatandaşlar yıllık 500 ila bin 500 liraya ısınıyor”

Sandıklı’da 16 bin Sanjet abonesi olduğunu ve 30 bin konututa eş değer bir konut ısınması sağlandığını ifade eden Çöl; “Isınması yapılan 16 bin abonenin bir çoğu konut şeklindedir. Bunun içersinde devlet kurumları, işyerleri Sandıklı’mızda jeotermal ile ısınma sağlanmaktadır. 

Bu yıl ilk defa ilçemizde iki mahallemizde daha sanjet ile ısınma sağlamaya başladık. Bu bir yatırım projesiydi. Sanjet A.Ş’nin 15 milyonluk bir yatırıma imza atmasını sağladık. Bununda mahallelerimize ve ilçemize hayırlı olmasını diliyorum. Sanjet ısınma bazında çok ekonomik olarak ısınma sağlıyor. Hemşerilerimizin yıllık bazda 500 lira ile bin 500 lira arasında ısınmayı bir yıl boyunca sağlayabiliyorlar. Buda ayrı bir güzelliktir. Aynı zamanda evlerde kullanılan eşanjör sistemi ile mutfakta ve banyoda sıcak su temini sağlamaktadır” dedi. 

“Sanjet’e 3 yıl üst üste zam yapmadık”

Çöl; “Biz şirketin portföyünü geldiğimiz günde ele almıştık. Ona göre bir çalışma planı hazırlamıştım. Yaklaşık 1,5 – 2 yıllık zaman zarfında Sanjet’te kar etmeye başladığımızda, bunun artık kar eden bir şirketin zam yapmaması gerektiğini zam yapılmayarak hemşerilerimize yansıtılmasını arzu ediyordum. Çok şükür bu çalışmamızı da gerçekleştirmiş olduk. 2016-2017 ve 2018 yıllarında hem Sanjet Anonim şirketi olarak hem bölge ve ülkemizde 3 yıl üst üste zam yapmayarak bir rekora imza attık. Elektrik ve benzeri şeylere zam gelmesine rağmen bu yılda biz ısınmaya zam yapmadık. Ben vatandaşlarımızın sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir kış geçirmesini diliyorum” dedi.

“Ülkede en fazla jeotermal ve teknolojik sera olan bir ilçe haline geldik”

Sanjet Anonim Şirketini  mali ve disiplinli çalışma sistemi ile organize ederken aynı zamanda Sandıklı bölgesi olarak da muhteşem bir projeye imza attık. Bu da mağlum olduğu üzere Sandıklı’mızda rekor bir hibe kazandırdığımız tek elden dağıtım projesiydi. Bu projenin de temelinde Sandıklımıza yaklaşık saniyede 500 litre su basıyoruz. 

Dönen su ile seralarımızı ısıtıyorduk. Ama belirli bir seraydı. Belirli bir metrakare idi. 350 bin metrekare seraya su verip jeotermal seracılıkta domates yetiştirebiliyorduk. Ama şu anda biz hazırlamış olduğumuz proje ile Sandıklı’mıza 35 milyonluk bir hibe para kazandırmış olduk. bununla beraber 350 bin metrekare olan seralaramız, yaklaşık 3 ay içersinde 850 bin metrekareye çıkarmış olduk. Bu da bir rekordur. Şuanda Sandıklı’mızda 18 tane seramız mevcuttur yapılanlar ile beraber. Jeotermal sera olarak Ülkede en fazla jeotermal ve teknolojik seranın olduğu bir ilçe konumuna geldik. İnşallah Allah nasip eder ise salkım domates üzerine bir çalışma oluyor ilçemizde. Bunun da borsasını belirleyen domatesin fiyatını Sandıklı’dan belirlemek adına çalışmalarımız da devam etmektedir. En kısa zamanda ilçemiz yeni bir marka ile salkım domates ile dünyaya kendisini tanıtmış olacaktır. 

Geçen hafta itibari ile görüştüğümde yaklaşık 5 tane ülkeye ihraç ettimiz bir domatesimiz var. Bunun sayısını ülkeler bazında daha da artırarak ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz. Burada şunun altını çizmek istiyorum. Hazırlamış olduğumuz dönüşüm projesi sadece domates yetiştirmek için değil, ne kadar seranın metrekaresi artar ise, istihdam da o kadar artmış oluyor. 

Her bin metrekarede 1 bayan işçi çalışıyor seralarımızda. 350 iken bu artık 850 çalışana çıktı. Bunun bekçisidir, şoförüdür gibi eklendiği zaman binlerce kişiye istihdam sağlamak muhteşem bir sektör diyebilirim artık seracılığı, bununla beraber biz kullandığımız suyun da tamamına yakınını yer altına reenjekte ediyoruz. Yer altına kullandığımız suyu aynen geri basıyoruz. Bu suyumuz da yaklaşık 3 hafta ile 1 ay içersinde geri kazanarak sıcak su olarak tekrar kullanıyoruz.  40 derece olarak yer altına gönderdiğimiz suyu 1 ay içersinde tekrar 80 -85 derece olarak kullanabiliyoruz” dedi. 

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign