Deden Toruna 4 Kuşak Bakırcılık | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Deden Toruna 4 Kuşak Bakırcılık

İlçemiz’de oturan Üstün ailesi 4 kuşaktır bakırcılık yapıyor. Aile, ata mesleğini yaklaşık 100 yıldır devam ettiriyor. Deden Toruna 4 Kuşak Bakırcılık
Bu haber 94 kere okunmuş. 04 Temmuz 2019 Perşembe - 15:56


İlçemiz Eski Sanayi Sitesi'ndeki 4 bakırcı esnafından 53 yaşındaki AhmetÜstün, 48 yaşındaki Mehmet Üstün ve Hidayet Üstün kardeşler, mesleği babaları Ali Üstün'den, o da annesinin babasından öğrendi. Kardeşlerden Hidayet Üstün 8 yıl önce yaşamını yitirdi. Ata mesleğini sürdürmeye çalışan 2 kardeş, işi Mehmet Üstün'ün oğlu 22 yaşındaki Alaattin ile Hidayet Üstün'ün oğlu 30 yaşındaki Ali Üstün'e öğretti. Ailenin dördüncü kuşak bakırcısı olan kuzenler mesleği yaşatmak için çalışıyor.

‘ŞİMDİ BU MESLEĞİ BABAMIZIN TORUNLARI YAPIYOR.

Babasından bakırcılık mesleğini öğrendiğini, babasının da dedesinden öğrendiğini söyleyen Ahmet Üstün, “Şimdi de babamın torunları yani bizim evlatlar bizimle beraber çalışıyor. Ben 53 yaşımdayım ben çocukluğumda Sandıklı’da bakırcı 72 tane idi. 1970’lerde 45 tane esnaf kaldı. Ama şuan 4 tane bakırcı esnafı kaldı.”dedi

“TÜRKİYE’NİN VE DÜNYA’NIN HER YERİNE BAKIR ALEM GÖNDERİYORUZ”

Güç ile beden ile yapılar bir iş olduğunu söyleyen Ahmet Üstün,” Alın terlemeden, bakırı dövmeden illa o dayağı yiyecek bakır. Şekle girmez.Dövdükçe bakır güzelleşir. Birde sağlıklı. Mutfak eşyası olarak sağlıklı. Yalnız günümüzde mutfaktan çıktı. Şimdi biz Cami alemleri, cami aksesuarları,Cami Levhaları’nın üzerinde çalışıyoruz. Türkiye’nin her tarafına gönderdik. En son Hakkari’ye gönderdik. Erbil’e geçen sene yaptık. Arnavutluğa, Kırıma, Amsterdam’a yaptık. Yunanistan’a, Bosna’ya yaptık.” 

“EL SANATLARI BİR ÜLKENİN TARİHİ KÜLTÜRÜDÜR”

Çırak bulma şanslarının olmadığını söyleyen Ahmet Üstün, “Çıraklar şimdi hep memurluk peşinde. Çiftçilik, hayvancılık nasıl öldü ise bizim el sanatları da mutlaka ölecek. Gençlerimiz şuan özveride bulunmadığı için bitmek üzere. Aslında el sanatları bir ülkenin tarihi kültürüdür. Mirasıdır. Benim yaptığım bir işlemenin yüz yıl sonra bir tarihi değeri olur. Artı kültürümüzü de yansıtır. Ama gençlerimiz para kazanamadığı için ve insanlarımız elleri nasırlı olmak istemiyor. Memur, basit işler, çok güzel işler aranıyor. Bunun içinde meslek ölmek üzere. Can çekişiyoruz zaten” diye konuştu.

> Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign