Çocukluğundaki Ahşap Oyuncakları Yeniden Canlandırdılar | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Çocukluğundaki Ahşap Oyuncakları Yeniden Canlandırdılar

İlçemizde 11 esnaf aldıkları ahşap oymacılık kursu sonrası çocukluğunda oynadıkları ahşap oyuncakları yaparak tekrar canlandırdılar. Çocukluğundaki Ahşap Oyuncakları Yeniden Canlandırdılar
Bu haber 381 kere okunmuş. 07 Haziran 2018 Perşembe - 15:42


Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ekrem Çavuş öncülüğünde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinden emekli  Ahşap Oyma ustasından kurs alan 11 esnaf 6 aylık ahşap oyma kursu sonrası kendi figürlerini çıkarmaya başladı.

Ahşap oymacılık kursunu ileriye taşıyan grup çocukluğunda oynadıkları ahşap oyuncakları yaparak Sandıklı Bedesten çarşısında sergi salonu açtılar. 

Ahşap oyma sanatı ve geleneksel ahşap oyuncakların yeniden canladırılması için harekete geçkitlerini ifade eden Dernek Başkanı Çavuş; “ 2016 yılından bu yana Sandıklı’da Sandıklı Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanlığını yürütmekteyim. Derneğimizin bir çok faaliyet alanı var. Bunlardan bir tanesi de ahşap oyma sanatı ve geleneksel ahşap oyuncakların yeniden canlandırılması üzerine. Geçtiğimiz yıl 6 aylık bir kurs aldık. 21 öğrenci ile bu işe başladık. Genelde hocamızın üzerinde çalıştığı eserler Osmanlı ve Selçuklunun kullandığı rumi eserler. Bizde bu eserler üzerine yoğunlaştık. Kurs sonunda Halk Eğitim Merkezi ve Sandıklı Belediyesi’nin ortak bir projesi ile sertifikalarımızı aldık” dedi.

“Vatandaşlarımıza Sergi ile ahşap oyuncaklar ve ahşap sanatını tanıttık”

Sandıklı Belediye meydanında yaptıları ahşap oyma sanatı ve oyuncakların sergisini açtıklarını belirten Çavuş : “Hocamızın destekleri ile öğrencilerimizin yaptığı eserleri sergileme imkanı bulduk. Biz bu kursun burada kalmasını istemedik. Bizim amacımız kurs verip sertifika almak değil. Amacımız Sandıklı’daki köklü ahşap oyma sanatının yeniden canlandırılması ve hayata döndürülmesi. Bir de biz çocukluğumuzdan biliyoruz, hep ahşap oyuncaklar ile büyüdük. Maalesef şimdiki yeni nesilin oyuncakları hep plastik. Hijyenik olmayan kansorejen madde ihtiva eden oyuncaklar. Bizim çocukluğumuzda bu ahşap oyuncakları kendimiz yapardık babalarımıza yaptırırdık. Bu bizim içimizde kalmış” dedi.

“Amacımız geleneksel ahşap oyuncakları tekrar canlandırmak” 

“Geçmişte olduğu gibi günümüzde de ahşap oyuncakları tekrar hayata geçirebilirmiyiz” diyerek yola çıktıklarını anlatan Çavuş; “Ahşap oyuncakların tekrar canlandırılması konusunda bir çalışma başlattık. Ve iki koldan yürümeye başladık. Birinci yolumuz hocamızın öğrettiği ahşap oyma sanatını bir yerlere taşımak ortaya güzel eserler çıkarmak. İkinci kolda ahşap oyuncak ile ilgili bir çalışma başlattık. 11 arkadaş düzenli olarak, atölyede toplanıyoruz. Boş vakitlerimiz de çünkü bu 11 arkadaşımızın hepsi esnaf ve bir meslek sahibi bir işleri var. Gündüzleri kendi işlerini yapıyorlar, geceleri toplanıyoruz ve bireysel olarak ahşap oyuncaklar hakkında değerlendirmeler yapıyoruz” dedi.

Çocuklaran geçmişte bayram harçlıkları ile aldığı dönemin popüler oyuncaklarını da yaptıklarını belirten Ekrem Çavuş, açtıkları sergi salonunda, bebek yürüteçleri, ahşap arabalar, ahşap çekirge, ip cambazı gibi bir çok çeşit oyuncağın yanında ahşap oyma sanatı ile yapılmış ev dekorasyon süslerinin de bulunduğunu söyledi. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign