Çocuklar Sandıklı’da Yarını Kodluyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Çocuklar Sandıklı’da Yarını Kodluyor

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya geldi. Çocuklar Sandıklı’da Yarını Kodluyor
Bu haber 226 kere okunmuş. 25 Ekim 2018 Perşembe - 10:01


Yarını Kodlayanlar projesi, Sandıklı’da çocuklarla buluştu.

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat, Türkiye’nin dijital dönüşümüne öncülük etmek ve genç nesilleri eğitimle güçlendirerek kodlama bilincini yaymak için bir araya geldi. “Yarını Kodlayanlar” projesindeki eğitimler sayesinde çocuklarımız sadece teknoloji tüketicisi olmayıp yeni teknoloji ya da dijital eser yaratmanın yollarını öğrenecek. Bu yönüyle kodlama, liderliğini yaptığımız Dijital Dönüşüm vizyonuyla da doğrudan örtüşüyor. Yarını Kodlayanlar projesinin SANDIKLI eğitimleri tamamlandı. 16/10/2018 – 18/10/2018 tarihlerinde FATİH SULTAN MEHMET İLKOKULU’nda yapılan eğitime 7-14 yaşları arasında 13 çocuk katıldı. 

Sınıf Öğretmeni ENES SABANCI bu eğitimleri Sandıklı’daki tüm öğrencileri ulaştırmayı hedeflediğini belirtti.Eğitimlerin bireyselleştirilmesi için eğitim esnasında her öğrenciye bir bilgisayar verilmesi gerektiğini ve bu noktada da her kurum ve kuruluştan destek beklediğini ifade etti.

Çocukların enerjileriyle neşe kattığı interaktif eğitimlerde, oyun tasarlayabilmek için düşünülmüş basit ve görsel bir programlama dili olan Scratch hakkında bilgi verildi. Çocukların bilgisayar karşısında tüketici konumdan çıkıp üretici olmalarını ve algoritmik düşünce sistematiğini içselleştirmelerini hedefleyen eğitimler çocuklar için kod okuryazarlığına giriş niteliğinde oldu. 

Çocuklar Hackathonlarda Bir Araya Gelecek

Proje, Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Ardahan, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Düzce, Edirne, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Muş, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Rize Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Yozgat, Van gibi 60 farklı ilde ve Kıbrıs’ta 30 bin çocuk ile buluşacak. Eğitimlere katılan çocuklar, kendi ürettikleri projeleri değerlendirme şansı da bulacak. Scratch ile program yazan çocuklarla eğitimlerin sonunda 3 ilde 100 çocuğun katılımıyla birer hackhaton da düzenlenecek. Çocukların 10 kişilik takımlara ayrılarak mBot Robot ve mobil uygulama eğitimleri alacağı hackhaton'larda üç boyutlu tasarım uygulaması Tinkercad, popüler "kendin yap" robotu mBot, basit bir arayüze sahip programlama ortamı Scratch ve hemen her nesneyi dokunmatik bir yüzeye çeviren icat kiti Makey Makey gibi malzemeler kullanılacak. Ayrıca, mBot Futbol Müsabakası ve Çizgi İzleyen Robot gibi etkinlikler düzenlenecek. Çocukların gruplar halinde birer proje çalışması yapacağı hackathon'larda öne çıkan projelerin yurtdışındaki çeşitli programlara da katılımı değerlendirilecek. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign