Başkan Saylık, Doğal Soğuk Hava Depolarını İnceledi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Başkan Saylık, Doğal Soğuk Hava Depolarını İnceledi

İlçemize bağlı Akin köyünde bulunan doğal soğuk hava depolarını inceleyen Ak Parti Sandıklı İlçe Başkanı Ahmet Mahmut Saylık, yapılacak yeni doğal soğuk hava depoları ile üreticilerin ürünlerini mağdur olmadan depolalayacağını belirtti. Başkan Saylık, Doğal Soğuk Hava Depolarını İnceledi
Bu haber 272 kere okunmuş. 30 Ekim 2017 Pazartesi - 12:29


Sandıklı’nın patates üretiminde ön sıralarda yer aldığını belirten İlçe Başkanı Saylık; “Ancak depolama kapasitesinin yetersiz olduğu gerekçesiyle çiftçilerin mağduriyet yaşadığını, sorunun çözümü için de Akin Köyü veya yakın çevresinde yeterli kapisetede içerisinde tır ve kamyon yükleme araçlarının rahatlıkla dolaşaileceği soğuk hava deposu yapılması talepleri var. Başta Sayın Orman ve Su İşleri Bakanımımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve Milletvekilimiz Ali Özkaya’nın girişimleri neticesinde yapılacak olan yeni doğal soğuk hava depoları ile çiftçilerin ürününü rahatlıkla depolayabileceği açıklandı”

Yer altı doğal soğuk hava depoları ürünlerin saklanabileceği uzun süre bozulmadan kalabileceği bir ortam sunduğunu ifade eden Saylık; “Çiftçilerimizin depolama sorununun çözüme ulaşacağı Doğal soğuk hava depolarında, sabit ısı ve nem dengesi gibi özelliklerinden dolayı depolanan ürünlerin doğal yapısı bozulmadan muhafaza edilmesi sağlanıyor ve uzun süre depolanan ürünlerin daha az fire vermesine olanak sağlıyor. Akin Köyünde bulunan mağara, depolanması gereken patates üretimine cevap veremediğinden çiftçimiz üründen beklediği kazancı elde edemiyor. Bu mağduriyeti önlemek amacıyla Sandıklı çiftçisinin kapasitesine uygun olacak, günümüz teknoloji özelliklerini taşıyan doğal soğuk hava deposunu, inşallah kısa bir sürede kazandırılacak” dedi.

İlçe Başkanı Saylık’a, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Temel, Afyonkarahisar Orman İşletme Müdürü Esat Şimşek, Sandıklı Orman İşletme Şefi Erdi Hangişi ve Akin Köyü Muhtarı Yusuf Can’ının eşlik etti.

     

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign