‘Ayı Gülü’nü Koparana 60 Bin Lira Ceza | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

‘Ayı Gülü’nü Koparana 60 Bin Lira Ceza

Afyonkarahisar’ın Kızılören ilçesi sınırlarında bulunan Kisra Vadisi’nde ‘Ayı Gülü’ ve ‘Kızıl Lale’ olarak bilinen şakayıkları koparana 60 bin 163 lira ceza kesiliyor. ‘Ayı Gülü’nü Koparana 60 Bin Lira Ceza
Bu haber 108 kere okunmuş. 21 Mayıs 2019 Salı - 11:51


Bilimsel ismi “Paeonia Officinalis” olan ve halk arasında “Ayı Gülü” ya da “Kızıl Lale” olarak bilinen, düğün çiçeğigiller familyasına ait şakayıklar Kisra Vadisinde Mayıs ve Haziran aylarında görsel şölen oluşturuyor.

Vadinin iki yakasında bölümler halinde yaklaşık 10 bin metrekare alanda açan ve lokal şekilde kümeleşen kırmızı şakayıklar doğa fotoğrafçılarının da ilgi odağı oluyor.

Kızılören ilçesine 7 kilometre uzaklıkta bulunan Kisra Vadisi’nde açan çiçeklerin doğa fotoğrafçıları için eşsiz bir yer olduğunu ifade eden Kızılören Belediye Başkanı Ali Erol gazetecilere yaptığı açıklamada, “Doğa harikası bir yerdeyiz. Kisra Vadisi olarak bilinen bu yerde, yaklaşık 10 bin metrekarelik bir alanda yöresel olarak vatandaşlarımızın “ayı gülü” dediği bu gördüğümüz şakayıklar bir doğa harikası olarak Afyonkarahisar’da sadece bu bölgede yetişiyor. Bu bölge Doğa Koruma ve Milli Parklar 5. Bölge Müdürlüğümüzün tespitidir. Burada vadi boyunca çok güzel bir doğa görüntüsü oluşuyor. Bu şakayıkları fotoğraflamak için doğa fotoğrafçılarını buraya görmeye davet ediyoruz. Gelirler ise de kendilerine her türlü hizmeti belediye olarak vereceğiz” dedi.

“-Koparana 60 bin 163 lira ceza var”

Bölgenin Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından koruma altına alın bir bölge olduğunu belirten Erol; “Koruma altına alınan bu bölgede izinsiz koparılan veya zarar verilen şakayıklar için ağır bir ceza ile ilgililer muhatap oluyor. Burayı biz koruyup geliştirmek istiyoruz. Vatandaşların, bölge fotoğrafçıların ve doğa severlerinde bundan her yılın Mayıs ayında lale mevsiminde olduğu gibi buradan faydalanmasını istiyoruz. Koparanlar veya zarar vererlere korumaya alındığı yıl 46 bin lira gibi bir ceza olduğunu biliyoruz. Bu ceza şimdi 60 bin 163 lira oldu” “dedi.

“-2016 yılında koruma altına alındı”

Vadideki şakayıkların varlığını çocukluğundan beri bildiğini söyleyen Erol şunları kaydetti: “Koruma altına alınmadan önce biz buradan geçmiş yıllarda bir parkımıza bir yumru götürdük ve diktik orada de yetişti. Burası bizim çocukluğumuzda vardı. Daha eskimidir bilmiyorum. 1994 yılında belediye başkanı olduğumdan bu yana bu çiçeklerin varlığını biliyoruz ama koruma altına alınması  2016 – 2017 yılında Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü buranın varlığını hissetti ve bura ile ile ilgili Kocatepe Üniversitesi ile de iş birliği yaparak ciddi bir proje yürütüyor. Yerel olarak bizde bu projeyi destekliyoruz ve her türlü çalışmalara da destek vermeye hazırız. İnanıyoruz ki buranın ilçemizin turizmine çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Gördüğümüz bu alan sadece şakayıklar ile değil, değişik endemik bitkileri ile de bölgemiz yöremiz keşfedilmeyi bekleyer bir yer diye düşünüyorum” dedi. 

“-Kendine has bir rengi var”

Şakayıkların ilk çiçekleri olduğunu belirten Erol, güneş görmedikleri için daha çiçeklerin tamamının açmadığını ifade etti.

Çiçeklerin tamamı açtığı zaman Cennet’ten bir köşe gibi güzel bir görüntü oluşturduğunu belirten Erol son olarak şunları söyledi: “Yaklaşık 10 gün içersinde burada harika bir görüntü oluşturacak. Şakayıklar daha tam güneş görmedi. Açmayı bekleyen milyonlarca tomurcuk var. Bunların tamamının açtığını düşünürsek, insanın ruhunu rahatlatan bir ortam oluştururken, diğer doğa güzellikleri ile de birleşince, muhteşem bir ortam olacak. Kırmızının hangi tonu ise artık bilmiyorum, şakayıkların kendine has bir tonu bir rengi var. Doğanın tamamen insan oğluna bir lütfu bir hediyesi” dedi.

> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign