Anaokulu’nun Çatısına Sera Kurdular | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Anaokulu’nun Çatısına Sera Kurdular

İlçemiz Şehit Ahmet Yumak Anaokulunda 2023 Eğitim Vizyonu hedefleri doğrultusunda okulun çatısına tarım atölyesi kapsamında sera kuruldu. Anaokulu’nun Çatısına Sera Kurdular
Bu haber 154 kere okunmuş. 22 Nisan 2019 Pazartesi - 16:28


Okul bütçesi ve ailelerin destekleri ile 30 metre karelik bir alana oluşturulan tarım atölyesi kapsamında kurulan sera içersinde domates, salatalık, biber, marul, çilek, maydonoz gibi ürünler yetiştiriliyor.

2023 vizyon belgesi doğrultusunda okulun çatısında tarım atölyesi oluştuklarını belirten Okul Müdürü Selçuk Altıntaş gazetecilere yaptığı açıklamada oluşturulan tarım atölyesinde Milli Eğitim Bakanlığına gerekli taahütlerin bildirildiğini söyledi.

“-1,5 aylık bir çalışmada birçok ürün yetiştirildi”

Serada birçok ürünün yetiştirildiğini altını çizen Altıntaş, “Tarım atölyesi kapsamında oluşturduğumuz seramızda 1,5 ay gibi kısa bir sürede yetiştirdik. Seramızda  biber, maydonuz, marul, domates, salatalık gibi şuanda çocukların normal zamanda gördükleri tüm meyve ve sebzeleri ekmeye gayret gösterdik. Bundaki amacımız, çocukların yaparak ve yaşayarak öğrenmelerini sağlamaktı. Çocuklarımız Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günlerinde sulamak için tarım atölyesine çıkarak sulamayı gerçekleştiriyorlar. Aynı zamanda bu sulamayı gerçekleştirirken, burada yetiştirilen bitkileri inceleme fırsatı buluyorlar. Buda çocukların gözlem yapma becerisini geliştiriyor” dedi.

“-Yetiştirilen ürünleri, öğrenciler tüketiyor”

Tarım atölyesinin toplamda 50 metre kare olduğunu ve kullanım alanı olarak 30 metre kare bir alanda işlev gördüğünü belirten Altıntaş şunları kaydetti: “100 öğrencilik bir okulda bu alanın yeterli olduğunu düşünüyoruz. Elde ettiğimiz ürünleri okulun yemekhanesinde çocukların kahvaltı zamanı, çocuklar topluyor. Belki bütün sınıflarımıza yetmiyor ama belli başlı sınıflarımıza veriyoruz. Bugün 3 yaş gurubu öğrencilerimiz salatalıkları topladı ve götürdüler yemekhanede hazırlandıktan sonra bunları afiyet ile yiyecekler. Aynı şekilde domateslerimiz erdikten sonra, marullarımızıda dün 4 tanesini koparttık ve kahvaltıda çocuklarımıza yedirdik. Organik olduğu için herhangi bir endişemiz yok. Kendi gözlemimiz sonucu ortaya çıkarmış olduğumuz ürünler olduğu için çocuklarımaza güvenli bir şekilde yetirebiliyoruz.

Okulun 5 yaş gurubu öğrencilerinden Melek Naz Tülüce, “Okulda seranın olması çok güzel, bahçede yapmak yerine burada yapmak çok değişik geldi. Çilekler var. Salatalık, domates var. Suluyoruz onları” dedi.

>Hüseyin ÜNLÜSOY

>Ahmet DAĞLI

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign