Akdağ’daki Yaban Hayvanlarının Sayımı Başladı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

Akdağ’daki Yaban Hayvanlarının Sayımı Başladı

İlçemiz Akdağ’da ki yapan hayvanlarının sayımı yapılıyor. Akdağ’daki Yaban Hayvanlarının Sayımı Başladı
Bu haber 450 kere okunmuş. 08 Kasım 2017 Çarşamba - 10:54


Afyonkarahisar ve Denizli Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüklerinin ortak çalışması kapsamında Akdağda bulunan yaban hayvanlarının sayımı yapılıyor. 1600 rakımlarında bulunan 16 ayrı noktada aynı anda teleskop ve dürbün ile yardımı ile sayımlar gerçekleşiyor. Sayımlar kapsamında Akdağda bulunan Kızıl Geyik, yılkı atları, akbaba, yaban domuzu, ve tilki gibi yaban hayvanları sayılıyor. 3 gün önce başlayan sayımın 10 günde tamamlanması planlanılıyor.  

Doğa Koruma Milli Parklar Afyonkarahisar Şube Müdürü Hüseyin Bozoklu, “Akdağ Yaban hayıtı Geliştirme sahasının bir kısmı Afyonkarahisar bir kısmı ise Denizli ili sınırları içinde bulunuyor. Toplam 25 bin dekar yüzölçümü olan bir alan. Bu alanın 128 bin dekarı sandıklı sınırları içinde, 106 bin dekarı da Denizli'nin Çivril ilçesi sınırlarına dahil. Her yıl burada düzenli olarak bulunan yaban hayvanlarının sayımı gerçekleştiriliyor. Geçen 

 

yıl yapılan sayımda 114 tane kızıl geyik varlığı tespit edildi. Üç gündür sayım yapılıyor. 20 civarında geyik sayımı gerçekleştirildi. Yaklaşık 10 gün sürecek sayımlar denizli şube müdürlüğü ile birlikte gerçekleştiriliyor. Çalışmaların sonrasında sayılar netleşmiş olacak. Burada geyiklerin yanı sıra yılki atları, akbaba, yaban domuzu, ve tilki gibi yaban hayvanların varlığı söz konusu. Şuanda Afyonkarahisar Şube Müdürlüğü Doğa Kouram ve Milli Parlak Genel Müdürlüğü Hayatı Şube Müdürlüğü ve Denizli Şube Müdürlüğü ortaklaşa bu faaileytleri yürütüyor. 15 kişilik bir ekip sabah gün doğumundan önce berilenen noktalara gelerek teleskop ve dürbün ile gözlem yaparak tespit edilen hayvanların sayımını gerçekleştiriyor. Yaklaşık 16 noktada sayım yapılıyor” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign