29 Ekim Dünya İnme Günü Bilgilendirme Toplantısı | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

29 Ekim Dünya İnme Günü Bilgilendirme Toplantısı

İlçemizde 29 Ekim Dünya İnme Günü münasebetiyle bilgilendirme toplantısı düzenlendi. 29 Ekim Dünya İnme Günü Bilgilendirme Toplantısı
Bu haber 55 kere okunmuş. 29 Ekim 2019 Salı - 14:55


Sandıklı Vergi Dairesi Toplantı salonunda Vergi Dairesi, Mal Müdürlüğü, Milli Emlak personeline İnme hastalığı hakkında bilgiler verildi.

Sandıklı İlçe Sağlık Müdürlüğü Hekimi Dr. Yavuz Çoban ve Ebe Ülkü Asıltürk tarafından verilen bilgilendirmede inme hastalığının yaşam kalitesini en fazla etkileyen ve ölüm nedeni olanrak da ikinci sırada yer alan bir hastalık olduğu belirtildi. 

Dünyada bir yılda 17 milyon kişi inme geçirmekte ve 6 milyon kişi inme nedeniyle hayatını kaybettiğini ifade eden dr. Yavuz Çoban, “İnme oluşumunda en önemli risk faktörleri tütün kullanımı, sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivitedir. Bu risk faktörleri yüksek kan şekeri, yüksek kan basıncı, yüksek kan yağları gibi ciddi problemlere yol açar. Diğer risk faktörleri de bel çevresinde yağlanma, yüksek kan yağları, yüksek kan basıncı, yüksek kan şekerinin aynı anda bulunması, diyabet kalp krizi ve inme riski çok yüksektir. İnmenin belirtileri genellikle ani gelişen yüz, kol, bacak veya sıklıkla vücudun bir yarısında kuvvet kaybı olur. Bunların dışında aynı bölgelerde uyuşma, bayılma, bilinç bulanıklığı, konuşmada veya konuşulanları anlamada güçlük, sebebi bilinmeyen şiddetli baş ağrısı, baş dönmesi, dengeyi sağlayamamak, bir gözde veya her iki gözde görme kaybı, bilincin tamamen kaybı görülebilir. İnme bulguları olayın beynin hangi bölgesini etkilediğine ve şiddetine bağlıdır. İnme bulguları olduğu zaman çok şiddetli olmasa dahi en kısa sürede hastaneye gidilmelidir. Çünkü inme ilerleyebilir” ifadelerini kullandı.

İlçeye bağlı Ekinhisar köyünde de kadınlara inme hastalığı hakkında Ebe Ülkü Asıltürk tarafından bilgiler verildi. 

>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Okunanlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign