25 Hanelik Asmacık köyünde 14 Kişi Yaşıyor | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

25 Hanelik Asmacık köyünde 14 Kişi Yaşıyor

İlçemize bağlı Asmacık köyünde 25 hanelik köyde 14 kişi yaşıyor. 25 Hanelik Asmacık köyünde 14 Kişi Yaşıyor
Bu haber 230 kere okunmuş. 25 Mart 2019 Pazartesi - 10:28


Sandıklı ilçesine 30 kilometre uzaklıkta Akdağ Tabiat parkının eteklerinde bulunan ve 500 yıllık geçmişe dayanan 25 hanelik Asmacık köyünde durulan 7 hanede 14 kişi yaşıyor.

Köyde yaş ortalama sının 50’nin üzerinde olduğunu belirten 62 yaşındaki köy muhtarı Ahmet Coşar, önceki yıllırda köyde 160 kişinin yaşadığnı ve ormancılar tarafından ormanda hayvan otlatmasının yasak edilmesiyle kara keçi yetiştiriciliğinin bittiğini belirtti.

-“Kara keçi üreticiliği bitince, vatandaşlar göç etti”

Kara keçi yetiştiriciliğinin bitmesiyle köyün genç nüfusunun diğer il ve ilçelere göç ettiği belirten Muhtar Coşar; “Daha önceden köyümüzde 160 kişi yaşıyordu ve 61 seçmenimiz vardı. Göçün ardından köyümüzde şuan 7 hanede 14 kişi seçmenimiz var. Hepsinin yaşı 50’nin üzerinde. Genç nüfus kalmadı. Yaklaşan Ramazan nedeniyle köyümüze imam istiyoruz. Köyümüzde imam yok. Burda kalan vatandaşlarımız içinde bir destek istiyoruz. Köydekilerin yaşları hep yaşlı onlarda köyde kalmayacak ama bir destek olur ise köylümüz burada kalır köy dağılım gitmez” dedi.  

-“Yeni dönemde muhtarlık için tekrar adayım”

31 Mart yerel seçimlerinde tekrar muhtar adayı olduğunu ve köyde tek muhtar adayının kendisi olduğunu belirten Coşar; “Köyümüzde 25 yıldır muhtarım. Yeni dönemde de tekrar adayım. Köyümüz çok eski bir köy 500 yıllık geçmişe dayanıyor. Yakın yerleşim yerlerinden bile daha eski bir geçmişi var. Köyümüzün tek geçim kaynağı hayvancılık. Küçük arazilerimiz var ama Akdağ’a yakın olduğumuz için yaban hayvanları ekin aldırmıyor bu tarlalardan” dedi

-“Genç nüfus köye dönmek istiyor”

Köyden şehre göç eden genç nüfusun devlet destek vermesi halinde dönebileci belirten 30 yaşındaki  köy muhtarının oğlu Feridun Coşar ise; “Ben Sandıklı’da ikamet ediyorum. Köyümüzden göçenlerden bir taneside benim. Devlet bize buraya hibe olarak birşeller verir veya destek verir ise bizde köyümüze dönmek istiyoruz. Köyümüz çok güzel havası güzel biz köyümüzden ayrılmak istemiyoruz. Devlet destek verirse köye tekrar döneceğiz” dedi.

-“Ramazanyaklaşıyor imamımız yok”

Köyde yaşayan vatandaşlar 70 yaşındaki fatma Coşar köylerinde imam olmadığı için imam istediklerini belirterek; “Köyümüze yardım edilmesini ve imam istiyoruz. Gençlerimiz köye dönmek istiyor. Gençlerimiz diyer şehirlerde hep işe girdi. Köyde iş olmadığı için eşini çocuğunu alanlar gitti. Şimdiki gençler hayvancılıkta yapmıyor. Köydeki yaşlılar hayvancılık ile uğraşıyor. 4 çocuğum ve 7 torunum Sandıklı’da, Denizli’de hep dağıldılar, göç etti gittiler” dedi.

>>> Hüseyin ÜNLÜSOY

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign