2 Bin Yıllık Şifalı Çamur İçin Festival Düzenlendi | Sandıklı 'nın Yaşam Platformu - Sandıklı 'dan Haberiniz Olsun

2 Bin Yıllık Şifalı Çamur İçin Festival Düzenlendi

Afyonkarahisar’ın Sandıklı İlçesinde 2 bin yıllık geçmişe dayanan çamur tedavisini tanıtmak adına Hüdai Kaplıcalarında bulunan termal oteller tarafından “Çamur Festivali” düzenlendi. 2 Bin Yıllık Şifalı Çamur İçin Festival Düzenlendi
Bu haber 331 kere okunmuş. 24 Kasım 2017 Cuma - 15:16


Festivalde otel gruplarının oluşturduğu takımlar ip çekme yarışı ve güreş müsabakaları ile renkli görüntüler oluşturdu.  Festivale katılan katılımcılara Afyonkarahisar’ın meşhur lezzeti olan sucuk ekmek ikramı ile başlayan programda at koşusu yarışı büyük beğeni topladı.

2 bin yıllık geçmişe dayanan şifa kaynağı Hüdai Kaplıcaları çamur tedavisinin dünya literatüründe 7 bölgeden birisi olduğunu belirten Otel Müdürü Ahmet Yılmaz Hüdai Kaplıcalarındaki çamur tedavisinin Dünya’da ilk tedavi amaçlı kullanıldığı bölgenin Sandıklı’da Hüdai Kaplıcaları olduğunu belirtti.
Bölgeye yıllar önce insanların at arabaları, trenler ile gelerek tedavi aradıklarını belirten Yılmaz; “Bu bölgeye gelen insanlar çamurdan şifa bulurlarmış. Aslında annelerimiz, dedelerimiz ve ninelerimize sorduğumuz zaman eskiden doktorlar ilk tedaviyi yaptıktan sonra kuma gönderirlermiş. İnsanları ayaklarını çamura sokması için fizik tedavi anlamında. Dijital platformu çok gelişmiş olan bölgelerin turizm anlayışı içersinde çamurun yeri bambaşkadır. Bundan yarım asır veya bir asır önce çamur ve termal suyun birşemi ile bir katkı sunularak insanların tedavisine sunulmuş. Sandıklı çamuru Bin 805 minaralli suların Sandıklı havzasında çıkan termal suyun mayalanmasıyla termal havzanın olmuş olduğu bölgedeki toprakla birleştirerek 68 – 80 derece arasında çıkan suyla birleştirilerek bugünkü termal küvetler şekline getirilerek misafirlerin yararlanmasına sunulmuş” dedi.
Termal su ile birleşen ve mayalanan çamurun birçok hastalığa iyi geldiğini belirten Yılmaz; “Hastalıklara baktığımız zaman siyasikten tutunda, yaralanmalar, eklem ağrıları, kadın hastalıkları gibi yaklaşık 48 tane hastalığa iyi geldiği raporla kanıtlanmış ve ciddi anlamda da sonuçlar alınmıştır. Yurt dışından gelen misarirlerimiz sekel olan futbolcular, yaralanmış olan misafirler burdan şifa bularak ayrılmışlardır. Fakat biz bugün çamuru tanıtabiliyormuyuz. Bugüne kadar belki sadece ismini duyurduk fakat bugün itibariylede çamur festivalinin başlangıcını yaptık. Önümüzdeki yıllarda da bunun devamını getirerek bölgemizde sağlık turizmi ve termal turizmin daha çok gelişmesi için bölge halkı, diğer oteller ve yerel yönetimlerle birlikte bu yola baş koyduk. İnşallah daha güzel şeylerde gerçekleştireceğimize inanıyoruz” dedi.
Programa Sandıklı İlçe Kaymakamı Köksal Şakalar, Sandıklı Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hasan Kaşdaş, Otel Müdürleri Ahmet Yılmaz, Abit Dedebek, Veli Karaca, Kurum Müdürleri, daire amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

Yorumlar Hiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Anket Tümü
 
Son Dakika

Çok Yorumlananlar Bugün . Dün . Bu Hafta
Kritere uygun haber bulunamıyor.
Yazılım & Tasarım:
bukidesign